Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Była więźniarka pozywa „Focus”

Jedna z bram niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Zdjęcie ze strony muzeum auschwitz.org

Do olsztyńskiego sądu wpłynął pozew przeciw wydawcy niemieckiego tygodnika „Focus” za użycie w publikacjach zwrotu „polski obóz zagłady”.

Sprostowania i zakazu używania takich określeń w przyszłości domaga się była więźniarka niemieckiego obozu w Potulicach. Pozew o naruszenie dóbr osobistych w procesie cywilnym wniosła Janina Luberda-Zapaśnik, emerytowana lekarka z Olsztyna, która jako dziecko była więziona w niemieckim obozie w Potulicach koło Piły.

Jak powiedziała PAP, użycie przez niemiecki tygodnik określenia „polski obóz zagłady” bardzo ją zabolało i narusza jej godność narodową. Dodała, że do obozu została wywieziona w 1941 roku z Pomorza razem z rodzicami i czwórką młodszego rodzeństwa. Miała wtedy 11 lat.

W czasie okupacji bardzo cierpieliśmy, moja rodzina została przez Niemców zniszczona. Rodzeństwo zginęło w obozie, z pięciorga dzieci tylko ja jedna ocalałam – mówiła Janina Luberda-Zapaśnik.

Pozew w imieniu Luberdy-Zapaśnik złożyli pełnomocnicy z kancelarii mecenasa Lecha Obary, związani ze Stowarzyszeniem Patria Nostra, które zrzesza prawników i byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Wcześniej wezwali oni wydawcę czasopisma i portalu internetowego www.focus.de do usunięcia ze wskazanych artykułów zwrotów „polski obóz zagłady” oraz zamieszczenia stosownych przeprosin. Jednak – jak twierdzą – wezwanie zostało zignorowane. (pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, obóz koncentracyjny
Rocznica zakończenia II w. św.

W miastach regionu trwają obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Olsztynie uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV