Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Była kwatera Hitlera w Gierłoży koło Kętrzyna gotowa na przyjęcie turystów podczas majówki

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz spodziewa się, że podczas majowego weekendu Wilczy Szaniec mogą odwiedzić tłumy.

Na początku kwietnia Lasy Państwowe w wyniku egzekucji komorniczej odzyskały majątek Wilczego Szańca od dzierżawcy. Lasy wypowiedziały umowę na dzierżawę obiektu, ponieważ dzierżawca m.in. zalegał z czynszem dzierżawnym. Po długiej batalii sądowej nadleśnictwo Srokowo odzyskało majątek w Wilczym Szańcu i prowadzi obiekt samodzielnie.

Przez trzy tygodnie, od momentu kiedy znów mogliśmy objąć Wilczy Szaniec, wykonaliśmy wiele prac porządkowych. Uporządkowaliśmy otoczenie przy parkingu, alejki spacerowe i trasę zwiedzania, zrobiliśmy przecinki gałęzi, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo turystów poruszających się między bunkrami. Poprawiło to także estetykę, bo teraz można obejrzeć panoramę bunkrów.

Nadleśniczy ze Srokowa dodał, że nie ma mowy o wycince historycznych drzew. – One pozostają, ale musieliśmy uporządkować otoczenie. Eksponujemy przecież historię, a nie leszczynę  – podkreślił.

Zenon Piotrowicz przypomniał, że w tym roku rozpoczną się prace projektowe infrastruktury turystycznej Wilczego Szańca, tak by po zakończeniu sezonu turystycznego przeprowadzić inwestycje. Chodzi o remont hotelu, restauracji, pola biwakowego, parkingu, a także infrastruktury, której nie widać „gołym okiem”, czyli oczyszczalni ścieków i ujęć wody, tak by spełniały wymogi ochrony środowiska i uwzględniały przepisy przeciwpożarowe. Utwardzone mają być także alejki i ścieżki spacerowe, aby Wilczy Szaniec mogły zwiedzić osoby niepełnosprawne, a także rodziny z małymi dziećmi w wózkach.

Gdy obiekt dzierżawiła spółka turyści, a także historycy, krytycznie oceniali przygotowanie obiektu dla zwiedzających przez dotychczasowego dzierżawcę. Uważali, że tak ważne miejsce dla historii Europy i Polski nie pokazywało szerokiego kontekstu historycznego II wojny światowej. Lasy Państwowe chcą wybudować historyczną ścieżkę edukacyjną, a także ścieżkę przyrodniczą w Gierłoży.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze)

Położony w lasach w okolicach Kętrzyna Wilczy Szaniec, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks około 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe. Kwatera miała powierzchnię 250 hektarów i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

W Gierłoży 20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera. Dziś Wilczy Szaniec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kętrzyn, wojna, Gierłoż, Wilczy Szaniec
Starostwo powiatowe w Kętrzynie chce powołania w powiecie komisarza. Powodem mają być spięcia w radzie powiatu

Wniosek w sprawie powołania komisarza starostwo powiatowe w Kętrzynie złożyło do wojewody warmińsko-mazurskiego. Jak powiedział portalowi ketrzynnews.pl starosta Ryszard Niedziółka, ośmiu radnych zdecydowało się sprzeciwić działaniom...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV