Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Budowa olsztyńskiej spalarni znów rozpaliła emocje. Głos w sprawie zabrali wiceminister budownictwa i prezydent Olsztyna

Od lewej: konferencja prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i wiceministra Jerzego Szmita. Fot. D. Grzymska

Kontrowersyjna inwestycja była tematem dwóch konferencji prasowych.  Pierwszą zwołał wiceminister budownictwa i infrastruktury Jerzy Szmit. Drugą, w odpowiedzi, prezydent Piotr Grzymowicz.

Wiceminister Jerzy Szmit poinformował dziennikarzy o tym, że na początku czerwca do olsztyńskiego ratusza przyszło pismo z propozycją kupna MPEC-u przez Polską Grupę Energetyczną. Wiceminister przekonywał, że jest to ciekawa alternatywa do forsowanej przez prezydenta Olsztyna koncepcji budowy elektrociepłowni w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Polska Grupa Energetyczna to spółka skarbu państwa, więc nadzór nad publicznym przedsiębiorstwem sprawowałoby państwo, a nie inwestor prywatny.

Tymczasem prezydent Piotr Grzymowicz na zwołanej pospiesznie konferencji prasowej wyjaśniał, że Polska Grupa Energetyczna proponowała kupno Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej już 5 lat temu jednak, po konsultacjach, koncepcję tę odrzucono.

Polska Grupa Energetyczna to spółka państwowa ale giełdowa, która ma zarząd i może sprzedawać swoje udziały, więc samorząd nie miałby wpływu na ceny za ogrzewanie mieszkań.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zarzucał też prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, że listu od Polskiej Grupy Energetycznej nie upublicznił, forsując tym samym swoją koncepcję.

Na ten zarzut odpowiedział prezes MPEC-u Konrad Nowak, który tłumaczył, że była to jedna z wielu ofert, które przychodzą do ratusza, i która ze względu na brak ewentualnego wpływu miasta na gospodarkę cieplną, nie brana była pod uwagę.

Posłuchaj relację Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Konferencja wiceministra Jerzego Szmita. Fot. A. Socha

Konferencja prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Fot. D. Grzymska

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grzymowicz, Szmit, Mpec, Nowak
Na Warmię i Mazury wraca kolej. Prace na torach przyspieszają, rośnie też wartość projektów z tak zwanej listy podstawowej.

O 3 miesiące wcześniej niż zakładano zostaną podpisane umowy na modernizację linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn i nr 219 na odcinku Ełk-Szczytno - zapowiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV