Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brak deszczu i susza coraz większym problemem w akwenach Warmii i Mazur

Niski poziom wody. Fot. Łukasz Węglewski

IMGW wydał ostrzeżenie o suszy hydrologicznej dla Zlewni Pisy na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze zlewni spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej poziomów średnich.  W regionie większość rzek i akwenów ma teraz niski poziom wody. To efekt ekstremalnie suchego maja.

Jak podkreśla dr hab. Andrzej Skwierawski z Katedry Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM,

W maju wysokość opadów wyniosła zaledwie 12,5 mm przy średniej z wielolecia, która wynosi około 60 mm. To były jedne z najniższych opadów zanotowanych w Olsztynie od 1951 roku. W związku z tym w maju zaczął pojawiać się bardzo duży deficyt wody i będzie to postępować.

Prognozy pogody nie są optymistyczne – opadów deszczu na razie nie widać.

00:00 / 00:00

Ostrzeżenia IMGW dotyczą też innych rejonów Polski. To zlewnie rzek m.in. w województwach mazowieckim, zachodni-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w deszcz, ostrzeżenie, meteo, susza hydrologiczna
Synoptycy ostrzegają: przez region przejdą burze z gradem

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem we wschodniej części Polski. Najsilniejsze burze wystąpią, między innymi na Warmii i Mazurach. Oprócz województwa warmińsko-mazurskiego burze przejdą też przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV