Bliższe Spotkania – 30.10.2020
Dzień Wszystkich Świętych, czy słuchamy muzyki klasycznej oraz osocze ozdrowieńców – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Iza Malewska i Maciek Świniarski.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Tysiące ludzi odwiedzi groby swoich bliskich. Czy cmentarze będą czynne i jak zachować się na cmentarzu, żeby niepotrzebnie nie narażać się na zakażenie – mówił Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.
Również kapłani apelują, żeby wierni ograniczyli swoją obecność na cmentarzach w najbliższy weekend. Konferencja Episkopatu Polski zaleca, by wizyty na nekropoliach rozłożyć w czasie. Z podobnym przesłaniem do wiernych zwrócił się metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński, o czym poinformował ks. Marcin Sawicki, rzecznik Archidiecezji Warmińskiej.
171 lat temu, 30 października 1849 roku na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, wybitnego kompozytora i pianisty. Czy słuchamy muzyki klasycznej? – Badania dowodzą, że muzyka klasyczna pomaga się zrelaksować. O muzyce klasycznej, jej zbawiennym wpływie na nasze nerwy i samopoczucie mówił Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.
Dziś w regionie potwierdzono 594 nowe zakażenia, 83 osoby wyzdrowiały. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza. Osocze jest kluczowe w leczeniu pacjentów z niewydolnością oddechową, a Centrum nie dysponuje zapasami. O szczegółach mówił lekarz Jarosław Zwierzyński specjalista transfuzjologii klinicznej z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska