Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 30.09.2019 r.

Fot. fotolia.pl

Strefa Tempo 30 i porządki po lecie – na te tematy z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.

Pierwsza strefa Tempo 30 powstała w Niemczech w listopadzie 1983 r. Jest to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają władze miast nie tylko w Europie. Okazuje się, że wprowadzenie spowolnienia ruchu do 30 kilometrów na godzinę w Londynie doprowadziło do spadku wypadków o blisko 42 procent, a ofiar śmiertelnych o 35 procent. W Polsce takie strefy wprowadzono między innymi w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu. W Olsztynie też był plan, żeby od ulicy Kościuszki w stronę Ratusza wprowadzić taką strefę ograniczenia prędkości.

Co daje taka strefa, czy jest potrzebna i czy potrafimy jeździć po mieście z tak małą prędkością? Na te pytania szukał odpowiedzi Czesław Swaryczewski- wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców, instruktor nauki jazdy.

Posłuchaj rozmowy

Butelki, opakowania plastikowe, opony, zużyte pampersy, niedopałki papierosowe – to tylko niektóre śmieci, jakie można znaleźć w lasach, nad jeziorami.

O szkodliwości zaśmiecania naszych wód i linii brzegowych mówił dr inż. Tomasz Kajetan Czarkowski – ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci
Czy Elbląg odchodzi od obowiązkowej segregacji śmieci? Z osiedli znikają miejskie pojemniki na selekcjonowane odpady

Władze miasta zapewniają, że Elbląg nie rezygnuje z segregowania nieczystości. Rzeczniczka prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak wyjaśnia, że ustawodawca tworząc nowe prawo, obowiązek wystawienia własnych pojemników scedował...

Zamknij
RadioOlsztynTV