Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 25.11.2020

Koronawirus – osocze, profil zaufany i ciasta – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.

Koronawirus atakuje głównie drogi oddechowe. Większość zarażonych chorobę przechodzi łagodnie, ale są i tacy, którzy zakażenie przechodzą bardzo ciężko i są hospitalizowani. Ciężko chorym życie mogą uratować ozdrowieńcy oddając osocze, które zawiera przeciwciała zwalczające koronawirusa.

Jednym z dawców osocza jest pan Krzysztof z Nowego Miasta Lubawskiego. 36-letni wysportowany strażak, bez chorób współistniejących. W szpitalu spędził 3 miesiące. Walczył o każdy oddech. Pan Krzysztof zdrowiejąc wiedział, że odda osocze. Dziś zachęca do tego innych.

Osocze oddał także pan Daniel. Sam zakażenie przeszedł łagodnie i chciał pomóc chorym, którzy mieli mniej szczęścia. Z panem Danielem rozmawiała Agnieszka Lipczyńska.

00:00 / 00:00

Pan Krzysztof i pan Daniel oddali osocze więcej niż wymagane trzy razy. Pan Krzysztof oddał sześciokrotnie, a pan Daniel siedem razy. Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi przeciwciał. Od czego zależy to, że jedni mają więcej przeciwciał, inni mniej? Agnieszka Lipczyńska zapytała o to dr Jarosława Zwierzyńskiego z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Coraz więcej spraw możemy załatwić online. Aby skorzystać z internetowych usług świadczonych przez administrację musimy potwierdzić swoją tożsamość. Do tego służy profil zaufany. Co to jest profil zaufany? Do czego nam służy i jak go założyć? Wyjaśnia Paweł Żukowski, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Chyba każdy z nas pamięta z lat dzieciństwa smak domowych i ciepłych jeszcze ciast. Czasy jednak zmieniły się i dziś coraz części sięgamy po gotowe ciasta. Smaczne, ale czy zdrowe? Jak zrobić proste ciasto i – co najważniejsze – nie będące bombą kaloryczną radziła dietetyczka Natalia Palmowska.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus
674 zgony – najwięcej od początku pandemii. Ponad 15 tysięcy zakażonych w kraju, w regionie ponad 850

W Polsce w ciągu doby zarejestrowano 15 362 zakażeń koronawirusem. Zmarły 674 osoby. W regionie wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 858 osób, zmarły 34. Na COVID-19 zmarły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV