Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 03.08.2020

Fot. PAP/Kalbar

O badaniach nad dietą i wpływie jedzenia na choroby cywilizacyjne oraz o grze logopedycznej stworzonej w trakcje izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa rozmawiała z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska.

Cukrzyca, otyłość i niepłodność to tylko niektóre z wielu chorób cywilizacyjnych, których rozwój warunkuje zła dieta. Naukowcy z Olsztyna chcą zbadać jak jedzenie wpływa na ludzkie geny i skłonność do chorób tego typu. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk otrzymał na ten cel 2,5 miliona Euro w programie ERA Chairs H2020. Projekt badawczy potrwa 6 lat.

O programie mówił dyrektor Instytutu prof. Mariusz Piskuła:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

„Sycząca wspinaczka” to nazwa gry planszowej, którą w czasie domowej izolacji stworzyli studenci logopedii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gra ma przede wszystkim uatrakcyjnić ćwiczenia logopedyczne dzieci w domu, ale także integrować wszystkich domowników. Grę „Syczą ca wspinaczka” można pobrać za darmo zaglądając na stronę olsztyńskiej polonistyki.

Powstawanie gry nadzorował dr Piotr Przytuła:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: K. Ośko

Więcej w dieta, choroby cywilizacyjne
Jak jedzenie wpływa na skłonność do chorób? Zbadają to naukowcy z Olsztyna

Cukrzyca, otyłość i niepłodność - to tylko niektóre z wielu chorób cywilizacyjnych, których rozwój warunkuje zła dieta. Naukowcy z Olsztyna chcą zbadać jak jedzenie wpływa na...

Zamknij
RadioOlsztynTV