Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Biblioteka w zabytkowych koszarach. To początek rewitalizacji zaniedbanej części miasta
Wiemy, gdzie przeniosą się dwie popularne olsztyńskie biblioteki. Ich przeprowadzka przy okazji przyczyni się do rewitalizacji interesującego, ale zaniedbanego obszaru tuż obok Śródmieścia Olsztyna.
Miejsce zmienią dwie popularne filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie – Planeta 11 oraz Abecadło. Przeprowadzka Planety 11 jest wymuszona planowaną dużą przebudową olsztyńskiego Planetarium. Po jej zakończeniu dla biblioteki nie będzie tam już miejsca. W przypadku Abecadła, które funkcjonuje w galerii handlowej w centrum miasta, sprawa do niedawna nie była przesądzona, ale ostatecznie również zadecydowano o przeniesieniu.
Obie biblioteki znajdą swoje nowe miejsce przy ulicy Gietkowskiej, w zabytkowym budynku, będącym częścią zabytkowego, ale też zdewastowanego kompleksu Koszar Dragonów. To obszar już częściowo zrewitalizowany dzięki prywatnym firmom oraz organizacjom pozarządowym, takim jak Bank Żywności. Teraz dołączy biblioteka.
Miejsce wyjątkowe, powinno również być zagospodarowane w odpowiedni sposób – poprzez przeznaczenie tych terenów na cele związane z rozwojem kultury, związane z rozwojem organizacji pozarządowych, które już w tym miejscu realizują swoje projekty
– powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Bibliotekarze twierdzą, że nowy budynek otworzy przed nimi nowe możliwości, bo będzie więcej miejsca.
Zyskamy powierzchnię ponad 400 metrów w stosunku do tego, co mamy obecnie w sumie w Planecie 11 i Abecadle. To jest dla nas bardzo ważne. Będziemy mogli zbudować bogatszą ofertę i poszerzyć nasze działania. Chcielibyśmy robić wydarzenia o charakterze festiwalowym, a dotychczas nie mieliśmy odpowiedniej przestrzeni
– wyjaśnił Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Bryła XIX-wiecznego budynku zostanie zachowana, ale pojawią się też nowoczesne elementy – przeszklona nadbudowa sali konferencyjnej, podnosząca nieco poddasze budynku, oraz duży przeszklony wykusz na jego ścianie frontowej, od strony ulicy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Pokazuje nam tę bibliotekę osobom, które podróżują wzdłuż tej ulicy. Chcieliśmy dać jakiś sygnał, pokazać życie w środku tej biblioteki
– mówił o koncepcji architekt Radosław Guzowski.
Miasto zapewnia, że ma na to zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na razie budynek wygląda źle, wymaga szeroko zakrojonych prace, choć wyburzania ścian zewnętrznych powinno dać się uniknąć.
W 2005 roku dostaliśmy ten budynek do administracji, został zabity deskami i od tamtej pory jest w takim stanie, w jakim jest. Budynek jest w stanie średnim, ściany zewnętrzne nadają się do dalszej eksploatacji, oczywiście po dalszym wzmocnieniu
– zapewnił Zbigniew Karpowicz, dyrektor olsztyńskiego Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych.
Miasto szacuje, że rewitalizacja XIX-wiecznego budynku i przeniesienie tam dwóch bibliotek będzie kosztowało przynajmniej 16 milionów złotych. Ratusz liczy na unijne fundusze na rewitalizację. Odpowiedni konkurs ma być rozpisany w III kwartale bieżącego roku. Proces przebudowy i przenosin ma potrwać do roku 2027. Do tego czas Abecadło będzie działało w dotychczasowej lokalizacji, Planeta 11 natomiast musi wyprowadzić się z Planetarium do końca bieżącego roku. Później, do momentu oddania nowej siedziby, ma działać w okrojonej formie w jednej z miejskich instytucji kultury.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko