Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezwzględne więzienie dla komornika z Działdowa

Fot. Łukasz Węglewski

W sądzie rejonowym w Nidzicy zapadł wyrok w sprawie komornika z Działdowa. Sebastiana Sz. skazano na 2,5 roku bezwzględnego więzienia.

Przez 5 lat komornik nie będzie mógł wykonywać zawodu. Dodatkowo musi zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny oraz ponad 190 tysięcy odszkodowania przedsiębiorcy z Nidzicy, którego majątek wart ponad 3 miliony złotych wycenił na nieco ponad 100 tysięcy.

Sąd ukarał także biegłego Michała B., który współpracował z komornikiem. Mężczyznę skazano na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Przez 3 lata nie będzie mógł pracować w swoim zawodzie. Drugi biegły został uniewinniony. Wyrok nie jest prawomocny.

Majątek, przedsiębiorcy z Nidzicy, wart ponad 3 miliony złotych nieuczciwy komornik z Działdowa wycenił na nieco ponad 100 tysięcy. Prokuratura zarzucała komornikowi popełnienie wielu błędów przy zajęciu i sprzedaży majątku zadłużonego przedsiębiorcy i żądała kary 2,5 roku więzienia oraz 5 lat zakazu wykonywania zawodu. Sebastian Sz. licząc na korzyści finansowe, przy prowadzeniu egzekucji majątku nidzickiego przedsiębiorcy Wiktora Chruściela, miał przekroczyć swoje uprawnienia. Zajmując samochody, narzędzia i hurtowe ilości opon komornik nie tylko niewłaściwie zabezpieczył zajęte mienie, ale także cześć rzeczy sprzedał szybciej niż pozwalało mu na to prawo. Do tego sprzęty nie zostały wystawione na licytacji, a sprzedawane za bezcen z wolnej reki. Należący do przedsiębiorcy opel zafira został sprzedany za 142 złote, a kilkanaście tysięcy opon z magazynów firmy wyceniono za 3 złote za sztukę.

Wszystko, jak twierdzi prokuratura, odbywało się potajemnie, a korzyści z egzekucji mieli czerpać głównie znajomi komornika. Na ławie oskarżonych razem z Sebastianem Sz. zasiedli biegli Michał B. i Arkadiusz B., którzy wyceniali majątek nidzickiego przedsiębiorcy.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Komornik ma już na swoim koncie jeden wyrok. W 2014 roku sąd w Giżycku skazał go na karę więzienia w zawieszeniu i zakazał wykonywania zawodu. Wówczas komornik miał ośmiokrotnie zaniżyć wartość zajętego za długi ciągnika i ustawić jego licytację.

 

(grab/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, wyrok, komornik
Twoje Miasto – Działdowo

To miejsce zostało okrzyknięte jednym z 7 nowych cudów Polski. Z zewnątrz nie wygląda co prawda, jak średniowieczna, wojenna twierdza, ale kiedy wejdziemy do środka momentalnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV