Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Działdowo

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Fot. Łukasz Węglewski

To miejsce zostało okrzyknięte jednym z 7 nowych cudów Polski. Z zewnątrz nie wygląda co prawda, jak średniowieczna, wojenna twierdza, ale kiedy wejdziemy do środka momentalnie przeniesiemy się do czasów dzielnych rycerzy i wielkich bitew.

Jesteśmy w Działdowie, mieście, które można powiedzieć.. Krzyżakami stoi. Dlaczego? Na początek – trochę historii. 14 sierpnia 1344 roku Wielki Mistrz krzyżacki nadał prawa miejskie niewielkiej osadzie, którą wówczas nazwano Soldov.

Dzisiejsze Działdowo jest dużo większe i znajduje się tu atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata. To Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, jedyna placówka tego typu poświęcona historii Krzyżaków w tej części Europy.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Można znaleźć tu eksponaty, jak niemal w każdym muzeum – są stare monety i stroje, ale co ciekawe – również takie rodem z XXI wieku. Bardzo spodobała mi się rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, zaprezentowana na wielkim ekranie na stole. Wyglądało to, jak połączenie komputerowej gry strategicznej i średniowiecznych rycin.

Najdłużej zostałam jednak w drugiej sali. Tam można dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie w zakonie krzyżackim. Najwięcej czasu spędziłam przy multimedialnym ekranie ze średniowiecznymi przepisami. Jeden z nich jest wart szczególnej uwagi:

Odważywszy ogon bobrowy, który, jeśli chcesz możesz w sztuki porąbać, który w occie i soli odważywszy uwierać czosnku jak masło, octu winnego, oliwy, albo masła, przyważ i daj na stół.

Brzmi smakowicie, prawda? Może niektórzy już wiedzą, co zrobić na obiad.

Nie tylko danie z ogona bobra powinno zachęcić do odwiedzenia Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, bo naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

 

 

 

(kpias)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego
Mowy końcowe w procesie komornika z Działdowa

Coraz bliżej końca procesu komornika z Działdowa oskarżonego o nieuczciwą egzekucję. Sebastian Sz., 5 lat temu, zajął majątek nidzickiego przedsiębiorcy i zdaniem prokuratury sprzedał go poniżej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV