Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bez zezwolenia i bez umów. Właściciele firm ukarani za nielegalne zatrudnianie

Fot. W-MOSG

190 nielegalnie pracujących obcokrajowców ujawnili od początku roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W tym czasie skontrolowali prawie 1600 pracujących w regionie cudzoziemców.

Najwięcej, bo ponad jedną trzecią nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy. Prawie jedną trzecią stanowili Białorusini, a jedną czwartą Gruzini. Pracowali najczęściej w budownictwie, w branży produkcyjnej, usługowej i turystyce.

Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia i nie podpisywali z nimi żadnych umów. M.in. jeden z pośredników zatrudnienia, kierował cudzoziemców do zakładów produkcyjnych na terenie powiatu ostródzkiego, ale co 10 z nich nie miał odpowiednich dokumentów. Przedsiębiorca został za to ukarany grzywną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Jednak najwięcej uchybień w zatrudnianiu cudzoziemców było w tym roku w powiatach olsztyńskim, mrągowskim i ełckim. Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 50 tysięcy złotych.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna
Rutynowa kontrola ujawniła skradzione auto

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Gołdapi odzyskali skradzionego w Niemczech mercedesa. Samochodem jechali Litwini: 54- i 35-latek. Jak powiedziała major Mirosława Aleksandrowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV