Będzie projekt nowej ustawy o rynku pracy. Zmiany mają poprawić aktywizację bezrobotnych i usprawnić działanie urzędów pracy
Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewniał, że nowa ustawa, formalnie będąca nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma w założeniu usprawni działania urzędów pracy i poprawić skuteczność aktywizacji osób bezrobotnych.
Jednym z proponowanych działań ma być np. zniesienie obowiązku profilowania bezrobotnych w urzędach pracy. Resort zaproponuje też przekazanie urzędów pracy z samorządów w gestię administracji rządowej. Gotowy po wakacjach projekt ma być przedmiotem uzgodnień międzyresortowych, a następnie – jako projekt rządowy – powinien trafić do parlamentu. Pytany, czy jest szansa na wprowadzenie nowych rozwiązań z początkiem przyszłego roku, wiceminister ocenił, że ważniejsze od terminów jest dobre przygotowanie ustawy oraz przygotowanie wszystkich instytucji do jej wdrożenia.
Według wiceministra Szweda, choć projekt będzie nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w istocie ma to być nowa ustawa poświęcona rynkowi pracy oraz zwalczaniu bezrobocia.
Będzie to nowa ustawa, oparta na starej, bo pewne rzeczy oczywiście będą przeniesione ze starej ustawy. Ale chcemy tę ustawę uprościć, uelastycznić i też dać większą swobodę działania dyrektorom powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.
W jego ocenie obecna ustawa jest „dosyć sztywna” i krępująca działanie dyrektorów urzędów pracy.
Wielu działań dyrektor nie może uruchomić nawet mając środki, ze względu na to, że obowiązuje np. sztywna granica wieku i to chcemy zdecydowanie poprawić.
Resort chce też zrezygnować m.in. z obligatoryjnego profilowania bezrobotnych pod kątem dostępnych dla poszczególnych grup instrumentów wsparcia. Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że bezrobocie jest zróżnicowane, od około 5 procent w województwie wielkopolskim do około 14 procent w województwie warmińsko-mazurskim. W całym kraju liczba bezrobotnych pod koniec marca wyniosła nieco ponad milion 325 tysięcy osób i w porównaniu do lutego spadła o ponad 57 i pół tysiąca.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
(PAP/BSChromy)