„Bardzo wiele nas łączy”. Szef MON spotkał się z ministrem obrony narodowej Rumunii
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Angelem Tilvarem. Razem odwiedzili polskich i rumuńskich żołnierzy stacjonujących w Bemowie Piskim w ramach batalionowej grupy bojowej w formacie Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO.
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polskę i Rumunię bardzo wiele łączy, zarówno w kontekście historycznym, jak i współpracy wojskowej. – Mamy bardzo zbliżone poglądy, jeżeli chodzi o zagrożenia, ale także i bardzo zbliżone odpowiedzi, w jaki sposób należy wzmacniać nasze siły zbrojne. Wydajemy ponad te 2 proc. PKB na obronność, zarówno my w Polsce, jak i nasi przyjaciele w Rumunii – wyjaśnił.
Zarówno my w Polsce, jak i nasi przyjaciele w Rumunii wyposażamy nasze wojska w nowoczesny sprzęt. W Rumunii są Patrioty i Himarsy, w Polsce też już mamy Patrioty i w tym roku będą Himarsy. F16 są i w Polsce i w Rumunii. Jest więc możliwość współpracy, wymiany doświadczeń.
Podczas spotkania z Angelem Tilvarem dziękowałem za to, że żołnierze rumuńscy stacjonują w ramach batalionowej grupy bojowej na polskiej ziemi. Że budujemy interoperacyjność między naszymi siłami zbrojnymi. Ta współpraca układa się bardzo płynnie, z czego obaj możemy być dumni.
– Jesteśmy częścią największego, najsilniejszego sojuszu w historii – Sojuszu Północnoatlantyckiego – ale także Unii Europejskiej, cieszymy się też bardzo dobrymi relacjami dwustronnymi – powiedział w Bemowie Piskim minister obrony narodowej Rumunii Angel Tilvar.
Dodał, że zawsze chętnie spotyka się z żołnierzami, którzy służą w innych krajach.
To dla mnie zawsze wzruszająca chwila, gdy mogę spotkać się z rumuńskimi żołnierzami stacjonującymi w innych krajach. Bardzo się cieszę, że nasza współpraca z Polską jest tak owocna.
Przyznał, że aktualna sytuacja na wschodniej flance NATO wymaga ścisłej współpracy między państwami sojuszu.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska i Rumunia nie zgadzają się na negowanie przez Rosję „woli narodu ukraińskiego do samostanowienia”. Zaznaczył, że polsko-rumuńska współpraca jest gwarantem wspólnego bezpieczeństwa.
Stacjonująca od 2017 roku w Bemowie Piskim grupa NATO składa się z ponad tysiąca żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Państwem ramowym odpowiadającym za nią są Stany Zjednoczone. Kontyngent rumuński liczy do 120 żołnierzy, jest wyposażony w samobieżne armaty przeciwlotnicze Gepard 1A2 i stację radiolokacyjną. Na co dzień batalionowa grupa bojowa NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Również Polska wspiera siły NATO działające w Rumunii w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności. W skład wielonarodowej brygady wchodzi tam polska kompania piechoty zmotoryzowanej, wyposażona w transportery opancerzone Rosomak, a także logistycy i personel w dowództwie brygady.
W #BemowoPiskie trwa spotkanie bilateralne wicepremiera @mblaszczak i ministra obrony narodowej Rumunii @AngelTilvar. 🇵🇱 🇷🇴 pic.twitter.com/VE7Rdqfs4T
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 10, 2023
W #BemowoPiskie wicepremier @mblaszczak i minister obrony narodowej Rumunii @AngelTilvar spotkali się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej, stacjonującymi w Polsce w ramach #eFP @BG_Poland_eFP. pic.twitter.com/jkFlbnWC38
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 10, 2023
Wicepremier @mblaszczak: Bardzo wiele nas łączy. Mamy bardzo zbliżone poglądy jeśli chodzi o zagrożenia i odpowiedzi na nie. Jest możliwość współpracy, wymiany doświadczeń, budowania siły państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. pic.twitter.com/MoRcpXM0hk
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 10, 2023
Wzmocniona Wysunięta Obecność (enhanced Forward Presence) to inicjatywa @NATO ustanowiona na szczycie w #Warszawa w 2016 r. Polska jako jedyne państwo jest gospodarzem natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności oraz posiada status państwa kontrybuującego do #eFP @BG_Poland_eFP. pic.twitter.com/BQsNH5Jxgi
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 10, 2023
Redakcja: A. Niebojewska za B. Gajlewska/TVP/PAP