Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barbakan zostanie zasypany?

Odkryty w ubiegłym roku w Olsztynie w czasie prac przy Wysokiej Bramie barbakan może być zasypany w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zastrzega, że jeszcze nic nie jest przesądzone i trwają liczne konsultacje, ale taka opcja z braku pieniędzy na wyeksponowanie znaleziska jest bardzo poważanie brane po uwagę. Jedną z możliwych propozycji jest to, że można to zasypać.

My docelowo absolutnie nie chcemy, żeby to było zasypane. Chcemy, żeby to było wyniesione. Żeby ostatecznie zamknąć całość prac archeologicznych, konkursowych, przygotowawczych jak i czas potrzebny na zdobycie finansowania tego potrzebujemy sporo czasu. Ten czas potrzebny na przygotowanie inwestycji to 3 a nawet 4 lata – powiedział prezydent Grzymowicz.

Odkrywca barbakanu archeolog Adam Mackiewicz powątpiewa czy w tym czasie uda się ponownie odkopać budowlę.

Teraz to zasypiemy i za jakiś czas trzeba to będzie odkopać. Życie jest życiem, wiemy jak to jest. Coś co się zasypie jest sprawą nie byłą i być może to będzie trwało nie 3 lata, a 30 – komentuje archeolog Mackiewicz.

Barbakan to element średniowiecznego budownictwa obronnego, ważny składnik fortyfikacji miejskich, zazwyczaj budowany w formie okrągłej. W Olsztynie trwa dyskusja czy odkrycie to barbakan, czy rondel bardzo zbliżona konstrukcja do barbakanu. Aby to ostatecznie ustalić konieczne są dalsze badania, a zdaniem specjalistów mogą one obfitować w kolejne odkrycia.(kaszub/as)

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, brama, archeologia
ZKM nie będzie monopolistą

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie podpisał umowę z nowym przewoźnikiem na świadczenie usług transportu publicznego. Umowa będzie obowiązywała przez 10 lat. Nowy operator - konsorcjum firm...

Zamknij
RadioOlsztynTV