Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Banki tną oprocentowanie depozytów – UOKiK się sprzeciwia. Jak zakończy się spór?

Fot. Adobe Stock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.

Powiedział, że na taką możliwość wskazują doniesienia medialne i wypowiedzi przedstawicieli Związku Banków Polskich. Tomasz Chróstny nie ma wątpliwości, że wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów byłoby niezwykle szkodliwe:

Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznych. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie. Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą, i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa, do sektora bankowego.

Prezes UOKiK dodał, że obecnie oszczędzający i tak są w bardzo niekorzystnej sytuacji, bo oprocentowanie depozytów jest znikome, opłaty bankowe wzrosły, a inflacja jest na wyższym poziomie niż w poprzednich latach. Prezes Chróstny podkreślił, że obecnie oszczędzający i tak są w bardzo niekorzystnej sytuacji:

Oszczędności konsumentów narażone są dziś na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej, niż w ostatnich latach, inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów.

Prezes UOKiK dodał, że zastrzeżenia dotyczące ujemnego oprocentowania depozytów przedstawił w piśmie skierowanym do 23 banków. Zażądał jednocześnie informacji, czy poszczególne banki pracują nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

.
Autor: P. Karpiszen za IAR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, oszczędności, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Policja nadal szuka bandyty, który napadł na bank pod Szczytnem

W środę po południu do placówki bankowej w Rozogach  koło Szczytna wszedł zamaskowany mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna sterroryzował pracownicę i zażądał pieniędzy. Gdy kobieta...

Zamknij
RadioOlsztynTV