Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

B. Orzechowska: wyniki sondażu CBOS to rezultat ciężkiej pracy rządu. S. Gorczyca: uwagę zwraca świetny wynik posłanki Kidawy-Błońskiej


O zapowiedzianym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku włoskim oraz sondażu CBOS dyskutowali goście Porannych pytań Radia Olsztyn. W studiu spotkali się Bogusława Orzechowska z PiS i Stanisław Gorczyca z Koalicji Obywatelskiej – kandydaci w wyborach do Senatu z okręgu obejmującego powiaty: ostródzki, iławski, nowomiejski i działdowski.

Stanisław Gorczyca twierdzi, że nauczyciele odczuwają negatywne skutki reformy oświaty. W jego ocenie ucierpiały też samorządy:

Jest zbyt niska subwencja oświatowa. Podam przykład tylko na podstawie Olsztyna. W 2012 roku subwencja wynosiła 70 procent ogólnych kosztów, które miasto ponosiło na oświatę. Dziś ta subwencja wynosi 61 procent. To różnica 38 milionów złotych.

Bogusława Orzechowska, senator PiS, mówiła z kolei, że – choć do protestu dojdzie – to nie cieszy się on dużym poparciem wśród nauczycieli:

Nauczyciele czuli się oszukani przy okazji pierwszego strajku przez przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sławomir Broniarz nie powiedział im od razu, że nie dostaną wynagrodzenia za czas strajku.

Bogusława Orzechowska i Stanisław Gorczyca skomentowali także wyniki sondażu CBOS. Wynika z niego, że Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 66 procent badanych. Drugi jest premier Mateusz Morawiecki – 57 procent, a trzeci lider PiS Jarosław Kaczyński – 47 procent.

W ocenie Bogusławy Orzechowskiej, ubiegającej się o reelekcję senator PiS, to wynik dobrej pracy rządu:

Te sondaże są osiągnięte ciężką pracą. Chodzi m.in. o poprawę gospodarki. Po raz pierwszy w historii rządu wydatki równoważą się z przychodami.

Stanisław Gorczyca, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora podkreślał z kolei, że bardzo dobry wynik osiągnęła Małgorzata Kidawa-Błońska. Zauważył, że jest politykiem z niskim wskaźnikiem „nieufności” na poziomie 21 procent:

Ten wskaźnik jest najlepszym w pierwszej dziesiątce zestawienia. Z tego sondażu wynika także, że Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 39 procent badanych.

Na końcu rankingu zaufania znalazł się minister edukacji Dariusz Piontkowski, któremu ufa 14 procent ankietowanych. Z kolei na czele rankingu nieufności są Janusz Korwin Mikke (53 procent) i Grzegorz Schetyna (47 procent).

Dodajmy, że Bogusława Orzechowska z PiS i Stanisław Gorczyca z Koalicji Obywatelskiej kandydują w wyborach do Senatu z okręgu obejmującego powiaty: ostródzki, działdowski, nowomiejski i lubawski. Oprócz nich o mandat senatora ubiegają się też Janusz Bielecki z komitetu Bezpartyjni i Samorządowcy oraz Łukasz Tulwiński z Konfederacji.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Bogusławą Orzechowską i Stanisławem Gorczycą

Bogusława Orzechowska i Stanisław Gorczyca. Fot. A. Dybcio

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stanisław Gorczyca, video, wybory parlamentarne, Małgorzata Kidawa-Blońska, Bogusława Orzechowska, strajk nauczycieli
Świętuj 67. urodziny u Rodziny Radia Olsztyn! Razem ze Słuchaczami oglądaliśmy film „Legiony”

Rozpoczął się Tydzień z kulturą Radia Olsztyn. Od wtorku do piątku spotykamy się z naszymi Słuchaczami w różnych placówkach kulturalnych podczas wydarzeń, na które rozdawaliśmy bilety....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV