Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki: Zrobiliśmy wszystko, aby jak najlepiej wypełnić postanowienia ustawy dekomunizacyjnej

Wojewoda Artur Chojecki. Fot. B.Świerkowska-Chromy

– Jestem zaskoczony decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ulicy Dąbrowszczaków. Nie otrzymaliśmy jeszcze uzasadnienia, ale z informacji medialnych można wywnioskować, że sąd wszedł w rolę IPN i dokonał własnej oceny historycznej – powiedział w Porannych pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje dotyczące nazw trzech olsztyńskich ulic: Dąbrowszczaków, Pstrowskiego i Poznańskiego. Wojewoda zmienił ich nazwy na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, sąd tę decyzję cofnął. Artur Chojecki przyznał, że jest zaskoczony:

Staraliśmy się możliwie najlepiej wypełnić postanowienia ustawy dekomunizacyjnej. Zasięgnęliśmy opinii Instytutu Pamięci Narodowej, czyli instytucji odpowiedzialnej za badanie najnowszej historii Polski. Spójrzmy na ulicę Dąbrowszczaków – na przykład w Gdańsku sąd uznał, że ta ulica spełnia warunki ustawy dekomunizacyjnej, a w Olsztynie postanowił z kolei, że nie spełnia. Nie otrzymaliśmy jeszcze uzasadnienia, ale z informacji medialnych można wywnioskować, że sąd wszedł w rolę IPN i dokonał własnej oceny. Nie ma co jednak polemizować z decyzją sądu, bo jest ostateczna.

Część przedsiębiorców pozmieniała już nazwy ulic w swoich dokumentach, teraz te firmy będą musiały wprowadzić zmiany raz jeszcze.

Jestem przekonany, że dopełniliśmy wszelkich formalności i staranności, żeby to było zgodne z polskim prawem. Mimo to chciałbym przeprosić wszystkich, którzy zmienili nazwy ulic swoich firm. Wiem, że w przypadku jednej z nich, Rada Miasta poprzedniej kadencji podjęła działania, aby przyjąć ją jako własną. Nie chodzi tutaj o moją osobę, ani jakikolwiek spór, ale przede wszystkim o dobro mieszkańców. Nie przysparzajmy olsztynianom więcej problemów

– zwracał uwagę wojewoda.

W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja środowiskowa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Z zapowiedzi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wynika, że może będzie to w tym tygodniu. Artur Chojecki podkreślał, że jest przekonany o pozytywnej decyzji w tej sprawie:

Jest to inwestycja istotna również z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Spójrzmy na wydarzenia, jakie się dzieją na Morzu Azowskim i działania strony rosyjskiej. Także z punktu widzenia gospodarczego budowa kanału żeglugowego ma kolosalne znaczenie, szczególnie dla naszego regionu. Może być to impuls dla rozwoju części województwa. Port w Elblągu może z kolei pełnić funkcję pomocniczą dla portów trójmiejskich – nie stanowi więc dla nich konkurencji. Myślę, że zbliżamy się wielkimi korkami do tej inwestycji.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierami podsumowywał 3 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. A jak wyglądały one z perspektywy Warmii i Mazur?

Zwróciłbym uwagę na dwa obszary. Pierwszym jest infrastruktura. Zrobiliśmy wielki postęp jeśli chodzi o rozwój bazy drogowej. Infrastruktura kolejowa dopiero się rozkręca, realizowane są jednak projekty, które mają stworzyć spójną całość, jeśli chodzi o nasz region. Chciałbym także zwrócić uwagę na element, który przez wiele lat był bolączką naszego województwa, czyli gazyfikację. Teraz ponad 50 % gmin jest zgazyfikowanych, dzięki olsztyńskiemu oddziałowi Polskiej Spółki Gazowniczej. Drugim obszarem jest polityka społeczna. Zmniejszone zostało zagrożenie skrajnym ubóstwem, głównie dzięki takim program jak 500 plus, Maluch plus, Senior plus

– przypomniał wojewoda warmińsko-mazurski.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, kanał, Prawo i Sprawiedliwość, przekop, Dąbrowszczaków, Mierzeja Wiślana, Artur Chojecki, 500+, wojewoda warmińsko-mazurski, dekomunizacja
Ekspert podkreśla: Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrym zabezpieczeniem dla przyszłych emerytów

Eksperci są przekonani, że Pracownicze Plany Kapitałowe podniosą jakość życia Polaków na emeryturze i przyczynią się do wzmocnienia gospodarki. Ustawa o PPK wejdzie w życie od...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV