Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Areszt na sprzedaż. Budynek dawnego więzienia w Ostródzie do kupienia za ponad 1,7 mln złotych

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Areszt na sprzedaż – taką nietypową ofertę ogłosiło starostwo powiatowe w Ostródzie.

Pierwsze więzienie w mieście zostało wybudowane w połowie XIX wieku, potem planowano przebudowy – ale jak wynika z ówczesnych źródeł planów nie zrealizowano. Jak powiedział dr Cezary Wawrzyński, dyrektor muzeum w Ostródzie – ciekawostką są wzmianki o częstych ucieczkach w początkowym okresie funkcjonowania obiektu.

Ten miał być zrobiony z tak kiepskich materiałów, że więźniowie wyjmowali cegły z murów tworząc drogę ucieczki. Od 1945 do 1949 roku dawne pruskie więzienie zajął Urząd Bezpieczeństwa. Później wnętrze dawnego więzienia przebudowano organizując osiemdziesiąt dwuosobowych cel, a od 1978 roku do 2018 w budynku znajdował się areszt śledczy dla kobiet.

Dziś to już tylko historia, a jej niemym świadkiem jest okazały budynek w samym centrum miasta. Cena, jaką chce uzyskać ostródzkie starostwo to nieco ponad milion siedemset tysięcy złotych. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 12 sierpnia.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w areszt, więzienie, budynek, sprzedaż, starostwo powiatowe
Olsztyński Zakład Komunalny ponownie na sprzedaż. Jedyny chętny zrezygnował z zakupu

Nie ma chętnych na Olsztyński Zakład Komunalny. Jedyny oferent wycofał się z transakcji. Sprzedaż OZK miała pozwolić sfinansować część wkładu własnego do budowy nowej Hali Urania....

Zamknij
RadioOlsztynTV