Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Archeolodzy wkrótce przystąpią do badania wikińskiej osady Truso. Czy czeka ich kolejne sensacyjne odkrycie?

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne rozpocznie wkrótce badania geofizyczne i archeologiczne obszaru, na którym może znajdować się cmentarzysko wczesnośredniowiecznej wikińskiej osady Truso.

Był to bogaty ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Jeśli przypuszczenia badaczy się potwierdzą, będzie to dla środowisk naukowych odkrycie sensacyjne. Przeprowadzenie badań jest możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej.

W 1982 roku elbląski archeolog, dr Marek Jagodziński, odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno, poszukiwaną od stuleci skandynawską osadę Truso. Było to jedno z najważniejszych, licznych w tej części Europy emporiów wikińskich – uważa badacz.

Były to porty wikińskie, których działalność doprowadziła do powstania nadbałtyckiej strefy gospodarczej.

Wiedza o Truso jest już spora, ale do dziś tajemnicą pozostaje lokalizacja cmentarzyska związanego z osadą. Miejsce pochówków może dostarczyć naukowcom obszernej wiedzy o dawnych mieszkańcach tych terenów, dlatego tak istotne jest jego odnalezienie i eksploracja.

Wszystkie niezwykłe zabytki odkryte od 1982 roku można na co dzień oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym na wystawie „Truso – legenda Bałtyku”. Są one często wypożyczane do muzeów na całym świecie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolodzy, cmentarzysko, osada truso, badania geofizyczne i archeologiczne obszaru
Mają 7 dni i do przeszukania ponad 70 hektarów. W pobliżu Pól Grunwaldzkich ruszyły badania archeologiczne

W poszukiwaniach biorą udział pasjonaci historii, którzy liczą na odnalezienie prawdziwych skarbów sprzed ponad 600 lat. Prowadzone od lat 60. badania Pól Grunwaldzkich pozwoliły wydobyć z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV