Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mają 7 dni i do przeszukania ponad 70 hektarów. W pobliżu Pól Grunwaldzkich ruszyły badania archeologiczne

Badania archeologiczne pod Stębarkiem. Fot. B.Świerkowska-Chromy

W poszukiwaniach biorą udział pasjonaci historii, którzy liczą na odnalezienie prawdziwych skarbów sprzed ponad 600 lat.

Prowadzone od lat 60. badania Pól Grunwaldzkich pozwoliły wydobyć z tamtejszej ziemi chyba wszystko. Inaczej jest trochę dalej, stąd starania o pozyskanie zgód na dalsze prace. Nie jest to wcale proste, bo większość wskazywanych pól czy łąk należy do prywatnych właścicieli. Zgody, na eksplorację udało się pozyskać i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem rozpoczęło kolejny, szósty już sezon badań archeologicznych.

Detektoryści z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii, w sumie ponad 60 osób. Przez najbliższy tydzień będą przeszukiwać teren na zachód od kaplicy pobitewnej i będą kierowali się w kierunku wsi Grunwald – informuje kierownik tegorocznych badań Paweł Kutyła.

Poszukiwacze skarbów liczą na wydobycie z ziemi śladów bitwy z 1410 roku.

Wydobycie z ziemi grotów, podków czy innych metalowych elementów to jedno, badania mają pozwolić też na pozyskane nowych informacji dotyczących wydarzeń sprzed ponad 600 lat

– mówi dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

00:00 / 00:00

To co uda się wydobyć z ziemi trafi do gablot w nowo powstającym Muzeum bitwy pod Grunwaldem, które ma być otwarte w listopadzie przyszłego roku. Tegoroczne badania archeologiczne w pobliżu Pól Grunwaldzkich odbywają się pod hasłem „W pogoni za legendą”.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolog, archeolodzy, Grunwald, stębark
Jakie tajemnice skrywa elbląska Starówka? Archeolodzy przedstawiają zabytkowe wykopaliska

Trwają prace wykopaliskowe na Starym Mieście w Elblągu. W trakcie badań odsłonięto fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn skrywających skarby minionej epoki. Prace archeologiczne...

Zamknij
RadioOlsztynTV