Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy kończą tegoroczne poszukiwania pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu. Był podobnej wielkości jak ten w Malborku

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w w Elblągu

Archeolodzy kończą tegoroczne prace na terenie sąsiadującym z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. Badacze poszukują pozostałości zamku krzyżackiego.

Zamek został zburzony ponad 500 lat temu przez mieszczan, którzy nie chcieli powrotu zakonu do miasta. Dziś uważa się, że odkrycie warowni jest bardzo ważne dla lepszego poznania historii Elbląga i regionu, także w szerszym aspekcie działalności Zakonu. Naukowcy wiedzą już, gdzie stał zamek. Po badaniach georadarem tylko jednego, północnego skrzydła Zamku Wysokiego wiedzą też, że był ogromny.

Skrzydło ma szerokość 15 metrów, to bardzo dużo. To było potężne założenie, monumentalne, jedno z pierwszych

– uważa Izabela Brzostowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmująca się badaniami architektury Państwa Krzyżackiego w Prusach.

Elbląski zamek był podobnej wielkości i struktury jak ten w Malborku. To jest sensacja, bo do tej pory nie wiadomo było czy i gdzie jest. Jeśli pod ziemią są piwnice, to dopiero byłaby sensacja. Ale to pokażą dopiero prace ziemne, które planowane są na przyszły rok.

Podstawą do prowadzenia badań archeologicznych będą wykonywane teraz odwierty archeologiczne, które pozwalają na bezinwazyjne poznanie struktury terenu i ostatnie wyniki skanów wykonanych georadarem.

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w w Elblągu

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zamek, Krzyżacy, poszukiwania, badania archeologiczne, odkrycie
Wznowił działalność Mobilny Punkt Pomocy Psychologicznej. W trudnych przypadkach psycholog może przyjechać do domu

730 822 320 to numer telefonu Mobilnego Punktu Pierwszej Pomocy Psychologicznej, który wznowił działalność w regionie po dłuższej przerwie. Dzwoniąc pod ten numer możemy poprosić o...

Zamknij
RadioOlsztynTV