Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apele przyniosły skutek. Coraz więcej ozdrowieńców oddaje osocze

Fot. Adobe Stock

Apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19, przyniosły skutek.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie informuje, że jest w stanie na bieżąco wydawać osocze szpitalom w regionie, co więcej – udało się też zebrać zapas wystarczający na trzy dni. Codziennie Centrum wydaje placówkom służby zdrowia 20 – 30 porcji osocza, w swojej chłodni ma jednak ponad 70 porcji. W ostatnim czasie do Centrum przyjeżdżały grupy zorganizowane – np. żołnierze, policjanci czy funkcjonariusze Straży Granicznej – a także wiele osób indywidualnych.

Codziennie osocze pobierane jest od ponad 20 dawców.

Do końca roku wszystkie godziny przyjęć są już wypełnione. To jest ten pewnik, że do końca roku tego osocza nam nie zabraknie dla żadnego chorego, a także pojawia się nadziej, że zgromadzimy w postaci zamrożonej to osocze do wydania w późniejszym terminie, gdy szpitale będą go potrzebować

– mówi Jarosław Zwierzyński, lekarz nadzorujący dział dawców i pobierania w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Przedstawiciele Centrum mimo to nadal proszą ozdrowieńców, by zgłaszali się do pobrania osocza i podkreślają – osocze można przechowywać do 3 lat.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew, krwiodawstwo, Jarosław Zwierzyński, koronawirus, osocze
Spadek zakażeń koronawirusem. W regionie zmarła 1 osoba

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 633 osób, a zmarło 77 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W regionie odnotowano 171 zakażeń, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV