Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Antoni Macierewicz w Orzyszu: Saber Strike świadczy o sile i skuteczności NATO i USA

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Ćwiczenia Saber Strike 2017 potwierdzają siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział w Orzyszu minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował na orzyskim poligonie jeden z ostatnich etapów międzynarodowego szkolenia, w którym biorą udział jednostki z Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii oraz z Litwy, Łotwy i Kanady.

Minister Macierewicz podkreślił, że tegoroczne ćwiczenia to pokaz skuteczności natowskich oddziałów i potwierdzenie braterstwa broni. Zdaniem ministra obrony, największą wartością tego typu ćwiczeń jest wymiana doświadczeń i wspólne szkolenia oddziałów z różnych państw. Antoni Macierewicz zwrócił też uwagę, że scenariusz ćwiczeń został tak zaplanowany, żeby szkolić się z zakresu różnorodnych zagrożeń. Manewry Saber Strike oficjalnie kończą się dzisiaj (16 czerwca).

W rozpoczętych 5 czerwca ćwiczeniach wzięło udział niemal 3 tysiące żołnierzy z kilku państw NATO. Znaczną część wojskowych stanowili żołnierze wchodzący w skład stacjonującej w Bemowie Piskim batalionowej grupy bojowej. Tworzą ją jednostki z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Grupa pojawiła się w Polsce w ramach ustaleń z ubiegorocznego szczytu NATO w Warszawie i jest jednym z elementów wzmacniania przez Sojusz wschodniej flanki. Podobna grupa została też wysłana do państw bałtyckich. Jej trzon stanowią żołnierze z Kanady.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Fotogaleria – ppor. Maciej Wrotniak, szer. Adrian Jórski, mł. chor. Piotr Kamiński

 

(IAR/KKantor/ŁSadlak)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, nato, MON, Antoni Macierewicz, uwaga
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w rankingu Perspektyw odbił o 3 miejsca w górę

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zajął 35 miejsce, czyli pierwszy raz od 2012 roku zmienił trend spadkowy. W gronie uniwersytetów utrzymał 11 pozycję...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV