Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Andrzej Duda w Jezioranach: To moi rodacy napiszą Konstytucję RP
Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w środę Jeziorany. Wygłosił tam przemówienie, które zostało ciepło przyjęte przez mieszkańców licznie zgromadzonych na rynku (przemówienie TUTAJ). Udzielił tez wywiadu Radiu Olsztyn i TVP Olsztyn, który przeprowadził Krzysztof Kaszubski.
Prezydent Andrzej Duda powtórzył, to co powiedział w przemówieniu w Jezioranach, że jednym z priorytetów polityki obozu, który reprezentuje jest awans cywilizacyjny takich zaniedbanych regionów jak Warmia i Mazury. Odnosząc się do swoich projektów reformujących wymiar sprawiedliwości, zapewnił, że instytucja skargi nadzwyczajnej nie sparaliżuje wymiaru sprawiedliwości, a przywróci obywatelom poczucie, że żyją w sprawiedliwym państwie. Odpowiadając na pytanie dotyczące planowanego referendum konstytucyjnego prezydent stwierdził, iż nową Konstytucję RP napiszą jego rodacy.
Krzysztof Kaszubski: Skąd decyzja, żeby po Ełku pojawić się w Jezioranach
Andrzej Duda:
To proste, złożyłem zobowiązanie, że po wyborach odwiedzę wszystkie powiaty w Polsce. W kancelarii mam mapę Polski, na której zaznaczam, w których powiatach już byłem. Ten powiat olsztyński jest ostatnim w tej części kraju, w którym nie byłem.
Krzysztof Kaszubski: Wspominał pan bardzo ciepło ministra Aleksandra Szczygło, który stąd pochodził.
Andrzej Duda:
Był świetnym ministrem, politykiem, w ogóle człowiekiem, zdyscyplinowanym wewnętrznie, a przy tym bardzo sympatycznym, bardzo dobrym kolega, a że urodził się w Jezioranach, więc Go wspomniałem, bo to była ważna postać w moim życiu.
Krzysztof Kaszubski: W trakcie przemówienia wspomniał pan, że takie miejscowości jak Jeziorany są solą i tu powinna rozwijać się Polska.
Andrzej Duda:
Bardzo potrzebne są wielkie miasta, ale trzeba także pamiętać o tych zaniedbanych regionach, inwestować w nich w infrastrukturę drogową i kolejową. Te miejscowości zasługują na posterunku, na siedzibę straży pożarnej, na dostęp do szerokopasmowego internetu. Żeby ludzie mogli tu żyć w sposób godny i mogli się rozwijać. Chciałbym, że cała Polska w ten sposób się rozwinęła. To jest element programu mojego rządu. Dlatego odwiedzam też mniejsze miasta, w których nigdy prezydenta Polski nie było.
Krzysztof Kaszubski: W poniedziałek spotkał się pan z przedstawicielami partii politycznych obecnymi w parlamencie i rozmawiał o projektach ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
Andrzej Duda:
Dziękuje przedstawicielom wszystkich klubów parlamentarnych, którzy uczestniczyli w tych konsultacjach. Niestety, klub PO odmówił udziału…
Krzysztof Kaszubski: Przewodniczący Schetyna skarżył się, że dostał zaproszenie SMS-em.
Andrzej Duda:
Ale sprawa była bardzo pilna, złożyłem zobowiązanie wobec moich rodaków, że projekty powstaną w ciągu 2 miesięcy. To była konstruktywna rozmowa. Mam nadzieje, że te ustawy zostaną uchwalone i Polska będzie się rozwijała na lepsze, i że nastąpią poważne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, że te zmiany będą szły w kierunku przywrócenia Polakom poczucia sprawiedliwości, że wymiar sprawiedliwości działa dobrze a sędziowie są rzetelni, uczciwi, etyczni i wyczuleni na obywatela.
Krzysztof Kaszubski: Jak pan ocenia zachowanie sejmu? Sejm najpierw zajmie się ustawami proponowanymi przez pana, a dopiero później będzie głosową nad vetami.
Andrzej Duda:
Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Dla mnie liczy się efekt, czyli ustawy głęboko zmieniające polski wymiar sprawiedliwości, bo temu one mają służyć, służyć nie rewolucji a głębokim zmianom. Dlatego znalazła się tam instytucja skargi nadzwyczajnej, która pozwoli pokrzywdzonym dochodzić sprawiedliwości. W dwóch izbach SN po reformie będą ławnicy, czyli przedstawiciele czynnika społecznego po to, żeby współuczestniczyć w ocenianiu ludzkich sprawach.
Krzysztof Kaszubski: Opozycja twierdzi, że zatka to zupełnie drogę sądową w Polsce. Czy przewidział pan mechanizm udrożnienia, żeby nie każdy składał skargę?
Andrzej Duda:
Ten mechanizm zabezpieczenia jest podwójny. W SN powstanie specjalna izba która wyłącznie będzie się zajmowała tymi skargami, tylko jedna izba i grupa sędziów specjalnie do tego powołanych. Po drugie, nie będzie można skargi wnosić bezpośrednio. Jest wskazanych szereg instytucji, RPO, Prokurator Generalny, marszałek sejmu, senatu i inni przedstawiciele władzy publicznej za pośrednictwem, których te skargi będą wnoszone i one będą katalizatorem, żeby zapobiec zjawisku pieniactwa.
Krzysztof Kaszubski: Rozpoczął pan narodową dyskusję nt. Konstytucji. W pana ocenie jakich zmian powinno się dokonać? Czy konstytucję należałoby napisać od nowa czy zmienić obecną?
Andrzej Duda:
Mamy 30 parę lat od przemian ustrojowych, konstytucja ma lat 20, a już w Konstytucji 3 Maja było napisane, że co 25 lat należy dokonać przeglądu konstytucji. Ten okres 20-25 lat to bardzo dobry okres, by ocenić jej postanowienia. Mamy wiele nowych zasad ustrojowych, należy ocenić, co dobrze a co źle funkcjonuje. Staliśmy się członkiem NATO, czego konstytucja nie uwzględnia. Jaki powinien być kształt nowej konstytucji, zasad ustrojowych o to chcę zapytać rodaków poprzez debaty. Stąd była debata z Solidarnością, była w Szczecinie, Rzeszowie, będzie z przedstawicielami samorządu terytorialnego. Słuchamy, które kwestie są istotne, co należy zmienić, poprawić i w ten sposób przygotowujemy pytania do referendum, które mam nadzieję odbędzie się w listopadzie 2018 roku na 100 lecie niepodległości. Polacy wskażą kierunki. Poprzednia konstytucję napisali eksperci a potem pytali naród o opinię. My poszliśmy odwrotną drogą. Najpierw Polacy mają się wypowiedzieć.
Krzysztof Kaszubski: Czyli może powstać zupełnie nowy dokument?
Andrzej Duda:
Być może, zdecydują o tym moi rodacy.
Posłuchaj całej rozmowy.
Redakcja: ASocha