Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alergia jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Kto jest zagrożony?

Fot. fotolia.pl.

Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w krajach rozwiniętych na alergie cierpi prawie 1/4 dorosłych i ponad 1/3 dzieci. W Polsce takich osób jest około 15 milionów.

W zależności od alergenu, alergia może dokuczać sezonowo albo przez cały rok. Jak wyjaśnia alergolog Irena Krzynówek, coraz częściej mówi się także o alergiach zawodowych. Do najczęściej występujących tu alergenów należą: pył mączny, lateks, pył drzewny, topniki i zwierzęta. A najczęściej reagującymi grupami zawodowymi są tu m.in. hodowcy gołębi, piekarze i pielęgniarki.

00:00 / 00:00

Alergie uznano za jedną z czołowych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jej najczęstsze objawy to kichanie, łzawienie, świąd skóry, wysypka oraz biegunka. Najczęściej uczulają nas niektóre pokarmy, pyłki kwiatowe, roztocza i zwierzęta.

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alergia, Irena Krzynówek
Alergia – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Reakcje alergiczne stanowią jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV