Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aktualna sytuacja na Ukrainie. Rosyjskie siły zmierzają w stronę Kijowa

Rosyjskie pojazdy pancerne stoją na drodze w Rostowie. Fot. PAP/EPA

W drugim dniu agresji na Ukrainę wojska rosyjskie starają się z kilku kierunków zaatakować Kijów. W mieście działały rosyjskie grupy dywersyjne, podszywające się pod żołnierzy ukraińskich. Pod rosyjskim ostrzałem ponownie znalazł się Charków. Trwają walki w okolicach tego miasta, podobnie jak w Mariupolu i Donbasie.

Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – poinformował w piątek jego przedstawiciel Mychajło Podolak. Dodał, że prezydent zostaje w Kijowie.

Ukraińska armia informowała w piątek, że wojsko rosyjskie próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny-wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny-zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku, siły ukraińskie wysadziły dwa mosty; informowano również o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków. W Homlu na Białorusi wylądowały rosyjskie samoloty transportowe Ił-76 z oddziałami, które mają przejść przez Czernihów i zaatakować Kijów – przekazał sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kijów znalazł się w piątek nad ranem pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan. Później władze ukraińskiej stolicy kilka razy ogłaszały alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.

Media donosiły o działających w mieście rosyjskich sabotażystach. Wojsko apelowało do mieszkańców o informowanie o ruchach dywersantów i atakowanie wroga koktajlami Mołotowa. MSW opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających. Służby ostrzegły, że rosyjscy dywersanci przemieszczają się w zdobytych ukraińskich pojazdach wojskowych i przebierają się w ukraińskie mundury. Jak poinformowało MSW, w kijowskiej dzielnicy Obołoń, zlikwidowano grupę sabotażystów, którzy przejęli dwa ukraińskie pojazdy pancerne. Przed południem biuro prezydenta podało, że w Kijowie zostały zneutralizowane wszystkie grupy zwiadowcze wroga.

O zamiarze pozostania w Kijowie poinformował także mer Witalij Kliczko. Zapewnił, że on i jego brat – obaj mistrzowie bokserscy – są gotowi walczyć z bronią w ręku.

Doradca Zełenskiego dodał, że w mieście normalnie działa łączność telefoniczna, elektryczność i wodociągi, funkcjonują banki, apteki oraz sklepy i nie ma problemu z zaopatrzeniem w towary. Dodał, że problemem jest paliwo, którego brakuje i które jest limitowane. – Wszystkie krytyczne obiekty infrastruktury są pod szczególną ochroną – podkreślił.

Słyszymy eksplozje i warkot silników samolotów przelatujących nad naszym blokiem. Boimy się tak bardzo, że nie wychodzimy z domu

– powiedziała w piątek Julia, mieszkanka Kijowa.

– W ciągu ostatniej doby na Ukrainie, w wyniku rosyjskiego ostrzały, zginęło dwoje dzieci – przekazał w piątek rano doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko na Facebooku. Dodał, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 33 obiekty cywilne. W czwartek wieczorem Zełenski poinformował, że pierwszego dnia rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 137 obywateli Ukrainy, a 316 zostało rannych w walkach z Rosjanami.

– Siły rosyjskie ostrzelały rakietami Grad autobusy jadące do obwodu ługańskiego po ewakuujących się stamtąd ludzi – poinformował w piątek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

W mieście Antoniwka w obwodzie chersońskim zniszczono most Andrijiwskij na Dnieprze; siły rosyjskie próbują przeprawić się przez Dniepr – poinformowało biuro ukraińskiego prezydenta.

Celem rosyjskiego ostrzału rakietowego w piątek był też Charków.

Cały czas strzelają, od 5 rano znowu słychać wybuchy. Siedzimy w piwnicy budynku biurowego, wszyscy obok siebie: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, starsi. Chcieliśmy wyjechać, ale byliśmy w takim szoku, że nie zdążyliśmy. Nie mieliśmy paliwa, a potem zaczęli strzelać i wyjazd został zablokowany

– relacjonuje Diana Krawczenko, dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie.

Ukraińskie siły zbrojne w piątkowym komunikacie przekazały, że w rejonie Charkowa toczą się walki, ale wojska ukraińskie zatrzymały przeciwnika i umacniają się wzdłuż wyznaczonej linii obrony.

Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa – informuje w piątek serwis informacyjny Euromaidan PR. Wśród rannych w wyniku ataku są dzieci.

W Mariupolu (południowa Ukraina) trwają walki na wszystkich kierunkach – poinformował w piątek mer miasta Wadym Bojczenko.

Trwają ostre starcia na wszystkich kierunkach. Dzisiaj armia ukraińska daje odpór wrogowi, który przedziera się przez granice Rosji i Białorusi (…) Bronimy dzisiaj nie tylko swojej ziemi, ale całej Ukrainy, dzisiaj bronimy Europy

– powiedział mer, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Według ostatniego komunikatu ukraińskiego sztabu, trwają walki w Donbasie, ale przeciwnik nie odnosi w nich sukcesów.

Rada Najwyższa Ukrainy podała w czwartek na Twitterze, że system monitoringu promieniowania Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia zarejestrował przekroczenie poziomów kontrolnych mocy promieniowania gamma w znacznej liczbie punktów obserwacyjnych

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojska, wojna, Ukraina, Kijów, obrona, uwaga, wojna na Ukrainie
Ukraina: Ciężki atak rakietowy na Kijów. Duda po rozmowie z Zełenskim

To była bezsenna noc dla wielu mieszkańców Kijowa. Rosyjskie lotnictwo intensywnie bombardowało ukraińską stolicę, w tym dzielnice mieszkalne. Wiele osób spędziło noc w metrze, które stało...

Zamknij
RadioOlsztynTV