Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja „Przegląd malucha” pomoże wykryć raka. Dziś rusza rejestracja na bezpłatne badania przesiewowe

Dzieci z Warmii i Mazur coraz częściej chorują na nowotwory. Objawami nowotworów mogą być: nagły spadek aktywności, zmęczenie, nawracające infekcje lub siniaki nieadekwatne do urazu.

W ubiegłym roku nowotwory zdiagnozowano u 41 najmłodszych mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Rok wcześniej były 53 takie przypadki, a od początku tego roku już 10.

Najczęstsze nowotwory
Jednym z najczęstszych nowotworów wśród najmłodszych jest białaczka limfoblastyczna. O tym jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica – wyjaśnia dr Elżbieta Stasiak-Zając, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Niepokojące mogą być zmiany nietypowe uwypuklenia skóry, obwodu brzucha, zmiany w zachowaniu bladość, czy nietypowe zmiany skórne. Należy też zwrócić szczególną uwagę na objawy skazy krwotocznej w postaci czerwonych kropeczek, wybroczyn, czy sińców.

00:00 / 00:00

Doktor Elżbieta Stasiak-Zając dodaje, że ostra białaczka limfoblastyczna dotyka przeważnie najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym. Drugi szczyt zachorowań na białaczkę występuje u nastolatków.

00:00 / 00:00

Badania profilaktyczne
Im wcześniej uda się wykryć nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie organizują profilaktyczną akcję „Przegląd Malucha” – informuje zarządzająca Fundacją Iwona Żochowska-Jabłońska.

Akcja odbędzie się w soboty 3 i 10 marca. USG brzucha i morfologię u dzieci w wieku 1-6 lat można będzie wykonać bezpłatnie po uprzedniej rejestracji. Zapisy na badania rozpoczynają się dziś (28 lutego) i potrwają do piątku (2 marca). Wystarczy, w godzinach od 9 do 15, zadzwonić pod numer 514 800 915.

Autor: K.Kantor
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, badania, nowotwór, rak, choroba, nowotwory
Wiceminister rodziny spotka się w Olsztynie z przedstawicielami gmin realizujących Program Maluch Plus

Programowi Maluch Plus poświęcona jest wizyta w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej. W urzędzie wojewódzkim minister wręczy promesy 22 warmińsko-mazurskim gminom, z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV