Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adam Niedzielski skomentował wyniki badań przesiewowych nauczycieli. Czy szkoły zostaną znów zamknięte?

– Nasze badania pokazują, że system nauczania w klasach I-III nie przyczynia się wyraźnie do przyspieszenia procesów pandemicznych, nie będę rekomendował ponownego zamykania szkół – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. W województwie warmińsko-mazurskim część placówek przeszło w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej.

Szef MZ na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia przypomniał, że powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach poprzedziły badania przesiewowe na obecność wirusa SARS-CoV-2 nauczycieli klas I-III.

Niedzielski przekazał, że wymazy pobrano wówczas od ponad 136 tysięcy osób.

Zidentyfikowaliśmy, że 2 procent osób miało pozytywny wynik testu. To oznacza, że mimo tego, iż zgłaszali się nauczyciele, którzy raczej nie mieli poczucia, że są chorzy, bo inaczej byliby w kontakcie np. z POZ, to wirus jest obecny w tej populacji bezobjawowo bądź skąpo objawowo

– powiedział.

Wskazał, że testy zostały powtórnie przeprowadzone w ubiegłym tygodniu (od 7 do 12 lutego). Tym razem – jak zaznaczył minister – na testy zgłosiła się zdecydowanie mniejsza grupa pedagogów – trochę powyżej 30 tysięcy

To cały czas jest jednak reprezentatywna grupa, bo pochodząca ze wszystkich regionów Polski. Po blisko czterech tygodniach funkcjonowania klas I-III, mamy w zasadzie powtórzenie wyniku, który mieliśmy w styczniu. On wynosi również około 2 proc. zakażonych

– wyjaśnił Niedzielski.

Podkreślił, że testowanie nauczycieli to przykład polskich badań, które przekonują, że system nauczania w klasach I-III nie przyczynia się wyraźnie do przyspieszenia procesów pandemicznych. Dlatego też patrząc na tę sytuację, która dzieje się dookoła nas, ja nie będę rekomendował ponownego zamykania szkół, bo wydaje się, że tutaj sytuacja pandemiczna jest stabilna

– oświadczył minister zdrowia.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych, wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej, przed feriami i przerwą świąteczną z okazji Bożego Narodzenia, uczyli się zdalnie. Na takie nauczanie przeszli 9 listopada. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ubiegłego roku.

W województwie warmińsko-mazurskim 104 szkoły i przedszkola zmieniły tryb pracy

Według najnowszych danych warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty – 104 placówki oświatowe – czyli szkoły podstawowe (mowa o klasach 1-3) oraz przedszkola pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym – mówi Krzysztof Guzek – rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Dwanaście przedszkoli w województwie pracuje zdalnie, 28 – hybrydowo. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to 19 prowadzi nauczanie zdalne, a 45 – hybrydowe.

00:00 / 00:00

To co prawda o 7 placówek mniej, niż wczoraj, ale ogólna tendencja przechodzenia szkół i przedszkoli w tryb zdalny lub hybrydowy jest rosnąca, lecz pod kontrolą – zauważa warmińsko-mazurski wicekurator oświaty – Wojciech Cybulski:

Dziś wiemy, że sytuacja jest pod kontrolą, to znaczy, że dyrektorzy reagują natychmiast. Natomiast bezpieczeństwo, zdrowie, życie dzieci, nauczycieli i pracowników placówek jest absolutnie priorytetem.

00:00 / 00:00

Czy zatem może nam grozić ponowne zamknięcie szkół i przedszkoli i ponowne przejście na całkowite nauczanie zdalne? Jak podkreślił wojewódzki wicekurator oświaty: „taka sytuacja nie jest wykluczona, a wszystko zależy od rozwoju epidemii w kraju”.

 

Autor: Karolina Kropiwiec (PAP) / P.Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, badania, nauczyciele
Coraz mniej mieszkanek regionu zgłasza się na cytologię. Regularne badania pomagają wygrać z nowotworem – alarmują lekarze

    Mieszkanki Warmii i Mazur, szczególnie, południowo - wschodniej części regionu, coraz rzadziej zgłaszają się na badania cytologiczne. Tymczasem rak szyjki macicy jest szóstym, co...

Zamknij
RadioOlsztynTV