Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp J. Górzyński: Wspólne świętowanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny łączy nas

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest wśród najważniejszych świąt maryjnych

Wśród czterech największych świąt maryjnych w ciągu roku liturgicznego to dzisiejsze jest obchodzone najbardziej uroczyście – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

– Maryjna tajemnica nie może być nawet porównywana ze świętowaniem innych świętych w kościele – podkreślił arcybiskup:

To jest jedyna postać w historii zbawienia, poza oczywiście Jezusem Chrystusem, Bogiem Wcielonym, która jest włączona w każdy wymiar dzieła zbawczego Jezusa Chrystusa. Czyli jest obecna w tej tajemnicy zawsze.

Dzisiejsze święto ma bardzo szeroki wymiar społeczny – podkreślił dodał arcybiskup Józef Górzyński:

Ten dzień gwarantował to, co jest szalenie istotne dla świętowania, mianowicie wspólnotowy charakter. Wiemy, że to czas sprzyjający, pełni lata, czas w dawnej tradycji agrarnej ukończenia żniw, czyli pozwalający na uroczyste świętowanie. I to w takich momentach jest niezwykle istotne.

Wydarzenia związane z zakończeniem ziemskiego życia Maryi zaczęto upamiętniać w V wieku na Wschodzie przez obchody święta Zaśnięcia Matki Bożej, które stało się tym samym jednym z najstarszych świąt maryjnych.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna „została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.”

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z abp Józefem Górzyńskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Józef Gorzyński, video
„Młodzi żyją równocześnie w świecie wirtualnym i realnym”. Resort cyfryzacji rozpoczął akcję „Nie zgub dziecka w sieci”

Rodzice nie przykładają takiej samej uwagi do funkcjonowania ich dzieci w Internecie, jak poza nim, a w dzisiejszych czasach młodzi ludzie żyją w świecie wirtualnym i...

Zamknij
RadioOlsztynTV