Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bitwa pod Grunwaldem. Ważne informacje dla kierowców i pieszych

Fot. P. Getka

W najbliższą sobotę na polach Grunwaldu odbędzie się inscenizacja historycznej bitwy. Jak każdego roku oglądać ją będzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizatorzy i policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Od godz. 6 rano w sobotę obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu drogowego. Na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy, o czym informować będą tablice ustawione w tych miejscowościach. Uwaga, przy tej trasie zlokalizowanych będzie większość parkingów – głównie w okolicy pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

Pieszym przygotowano specjalne trakty, które mają prowadzić nie tylko do parkingów, ale też na miejsce inscenizacji bitwy z 1410 roku.

Parkowanie samochodów

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom inscenizacji, w tym również pieszym, a przede wszystkim służbom ratunkowym.

Policja prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „T-24”. Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku.

Znaki te będą rozstawione w okolicy pól grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 13 lipca 2024 r. od godziny 6.00 do niedzieli 14 lipca do godz. 6.00.

Ruch pieszych

Należy korzystać ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów, ale również na pola grunwaldzkie. Będą również wyznaczone od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald, poza pasem drogi i oznakowane tabliczką: „Trakt tylko dla pieszych”. Wokół pól grunwaldzkich dodatkowo zostaną ustawione znaki pionowe B-41 – „zakaz ruchu pieszych”.

Apel o szczególny nadzór na dziećmi

W tłumie wystarczy tylko chwila, by dziecko zniknęło nam z oczu. Bardzo pomocne w takich sytuacjach są opaski z danymi kontaktowymi. Dziecko może mieć też ze sobą karteczkę z podstawowymi informacjami, w tym numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

Pilnujmy swoich rzeczy

Głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach – warto te rzeczy mieć przed sobą.

Uwaga na upał

Na najbliższą sobotę synoptycy prognozują wysoką temperaturę i pełne słońce. Mogą wystąpić burze. Nie zapominajmy o tym, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Należy też zadbać o zwierzęta.

Nie bądźmy obojętni! Podczas upałów należy zwrócić uwagę czy w otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy – dziecko czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie. W takiej sytuacji należy poinformować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Redakcja: A. Niebojewska

Trwają Dni Grunwaldu. Impreza potrwa do niedzieli

Więcej w bezpieczeństwo, bitwa pod Grunwaldem
Łukasz Kochan: Żuławy to newralgiczny punkt na mapie regionu

Radny wojewódzki Łukasz Kochan z Prawa i Sprawiedliwości zamierza w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego skupić się na szeroko rozumianym temacie bezpieczeństwa. O swoich planach były strażak mówił...

Zamknij
RadioOlsztynTV