Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak promieniowanie UV może wpływać na skórę?

Promieniowanie ultrafioletowe ma znaczący wpływ na Twoją niezabezpieczoną skórę. Dowiedz się, jakie krótkoterminowe i długoterminowe skutki mają promienie słońca na zdrowie i kondycję skóry, a także, w jaki sposób skutecznie zabezpieczać ją przed nimi.

Krótkotrwałe skutki promieniowania UV

Konsekwencjami nieprawidłowego wystawienia skóry na promieniowanie UV, które szybko można zaobserwować są głównie oparzenia słoneczne, złuszczanie się skóry, a czasem także wysypka. Na tę ostatnią szczególnie narażone są osoby z delikatną czy alergiczną skórą.

Długa i nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce może więc przyczynić się do nieprzyjemnych wyprysków, które będą swędzieć, a nawet i powodować ból.

Przebywanie na słońcu ma jednak także i pozytywne strony. Promienie UVB pomagają w produkcji i przyswajaniu witaminy D — niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wystarczy jednak do tego paręnaście minut każdego dnia.

Jaki długoterminowy wpływ mogą mieć na skórę promienie słoneczne?

Nieodpowiedzialne korzystanie ze słońca może mieć nie tylko chwilowe, ale i daleko idące skutki. Promieniowanie UV może bowiem uszkadzać komórki skóry, powodując powstawanie plam czy pieprzyków, które będą widoczne po jakimś czasie i będą nieodwracalnym efektem.

Promieniowanie UVA dociera także do głębszej warstwy naskórka, która odpowiedzialna jest za szybsze starzenie się skóry, ponieważ zaburza prawidłowe funkcjonowanie jej naturalnej bariery ochronnej. Dlatego jeśli nie chcesz mieć tak szybko zmarszczek — smaruj się kremami z filtrem.

Negatywnym długoterminowym wpływem będzie także zwiększone ryzyko na rozwój nowotworów skóry. Złośliwe, jak i łagodne odmiany mogą być efektem poparzeń i niezabezpieczenia skóry przed promieniowaniem.

Ochrona przed negatywnym działaniem słońca

W łatwy sposób można jednak uniknąć wielu przykrych konsekwencji wynikających z działania promieniowania UV. Aby zabezpieczyć swoją skórę przed słońcem przede wszystkim:

  • smaruj dokładnie eksponowane ciało i twarz kremem z filtrem ochronnym przed każdym letnim wyjściem. Słońce działa zarówno w mieście, jak i na plaży. Nie jest istotna także długość przebywania na zewnątrz — powinieneś używać kremu z filtrem za każdym razem,

  • ubieraj odzież, która odbija słońce. Koszulki UV dla dorosłych posiadają warstwę ochronną, która często będzie działać także w wodzie, co jest niezwykle istotne, ponieważ ona przyciąga promienie słoneczne,

  • unikaj słońca w godzinach szczytu. Promieniowanie słońca jest najsilniejsze pomiędzy 10, a 16. Im mniej czasu spędzi się na bezpośrednim wystawieniu skóry na jego działanie — tym mniejsza szansa na negatywne konsekwencje,

  • korzystaj z cienia i zadaszeń, w tym takich, które sam sobie stworzysz. Na plażę czy do parku przydatne będą więc parasole, kapelusze czy czapki z daszkiem, które ochronią Cię przynajmniej w części. Warto chować się także pod drzewa i wypoczywać pod ich koronami.

Dbanie o zdrową skórę nie musi być wyzwaniem. Warto jednak zadbać o te parę zasad, aby uniknąć negatywnych skutków promieniowania UV.

Artykuł sponsorowany

Więcej w lato, słońce, artykuł sponsorowany, promieniowanie UV
Klapki na obcasie – jak wybrać idealne połączenie stylu i wygody?

Klapki na obcasie to obuwie, które idealnie wpasuje się w różnorodne stylizacje, łącząc elegancję z wygodą. Dzięki przewiewności i lekkości materiałów sprawdzą się one doskonale w...

Zamknij
RadioOlsztynTV