Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym

Fot. Ł. Węglewski

To nowe rozwiązanie w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 procent renty socjalnej.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnoprawnościami, które są dorosłe i uzyskają decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie dokumentu przyjmują od początku stycznia wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dopiero po uzyskaniu tej decyzji można złożyć wniosek do ZUS-u.

Wysokość świadczenia będzie uzależniona od liczby uzyskanych punktów.

Świadczenie wspierające będzie wprowadzane etapami przez 3 lata. W 2024 roku obejmie osoby wymagające największego wsparcia w codzienności. Jak powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym roku działania programu wnioski może złożyć około 50 tysięcy osób.

Świadczenie będzie przysługiwało bez względu na dochody, a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.

Więcej w pieniądze, niepełnosprawność, dokument, dochód, niepełnosprawny, ZUS, wsparcie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia, dochody, renta socjalna
Pierwsze świadczenia 800 plus już na kontach rodziców

Pierwsze świadczenia 800 plus już na kontach rodziców. W piątek przelewy dotarły do tych osób, które zwykle dostawały pieniądze na początku miesiąca. 2 stycznia jest dniem...

Zamknij
RadioOlsztynTV