Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie maleje skala przemocy wobec kobiet. Ruszyła informacyjna kampania społeczna

Ruszyła kolejna edycja kampanii Biała Wstążka. Ma ona zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet.

Wojewódzka inauguracja kampanii odbyła się w Olsztynie. Połączona była z wręczeniem odznaczeń „Kawalera Białej Wstążki”.

– Problem przemocy wobec kobiet niestety nie maleje – powiedział Tomasz Jadanowski, Wojewódzki Koordynator Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej.

Przemoc możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach, jeżeli chodzi o skalę problemu. Pierwsza to ile mamy założonych procedur niebieskiej karty u nas w województwie. Tutaj co roku mamy kilka tysięcy kart. Jest jeszcze drugi kontekst: przemoc bardzo często jest ukrywana. Szacuje się, że odłam, którego nie widać, jest znacznie większy. A te niebieskie karty to tylko wierzchołek góry lodowej

– wyjaśnił.

Podczas konferencji w Olsztynie dr Joanna Frankowiak z Wydziału Nauk Społecznych UWM mówiła o mało znanym zjawisku wtórnego krzywdzenia. Chodzi o sytuacje, kiedy ofiary szukają pomocy, ale nie dostają jej.

Ofiara nie dostaje wsparcia od systemu i od bliskich. Zamiast tego jest powtórnie krzywdzona. Kobieta zwraca się do organów ścigania i słyszy, że chce rozbić rodzinę. Słyszy pytania, czy zdaje sobie sprawę z tego, jakie będą konsekwencje. To są odosobnione przypadki, ale takie historie pokazują nam przestrzenie, które wymagają wzmocnienia

– przyznała.

Przyznano także wyróżnienia „Kawalera Białej Wstążki”. Trafiły do mężczyzn z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zostali docenieni za szczególne wspieranie kobiet dotkniętych przemocą i reagowanie na zjawiska agresji. Wyróżnienia są nieodłącznym elementem kampanii Biała Wstążka. Co roku przyznawane są podczas jej inauguracji w województwie.

Tym razem kapituła doceniła działania radcy prawnego z Iławy Marka Duchowskiego. Od ponad 10 lat jest związany z Ośrodkiem Psychoedukacji i zespołem interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy domowej. Skupia się na wsparciu ofiar, ale też pracy ze sprawcami przemocy. W jego ocenie docenienie pracy mężczyzn może zmienić myślenie.

Statystyki pokazują, że niestety częściej ofiarą przemocy jest kobieta. Faktycznie należy dbać o to, żeby poprawiać sytuację kobiet. Bez udziału mężczyzn i bez zmiany mentalności mężczyzn, będzie to ciężkie zadanie

– ocenił.

Kolejny wyróżniony to aspirant sztabowy Artur Bajorek z elbląskiej policji, który w służbie jest od ponad 20 lat. – Uważam, że osoby dotknięte przemocą zasługują na takiego „anioła stróża”, który dba o to, żeby otrzymały odpowiednią pomoc – powiedział. Odznaczenie „Kawalera Białej Wstążki” trafiło też do Tomasza Podsiadło, dyrektora PCPR-u w Ostródzie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w biała wstążka, przemoc domowa
Walka z przemocą wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa

19 listopada to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Olsztyn zaakcentuje to podświetlając na czerwono wieżę ratusza i umieszczając na niej napis "Dzieciństwo bez przemocy". To...

Zamknij
RadioOlsztynTV