Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn: niemowlaki poddane operacji innowacyjną metodą

Fot. WSSD w Olsztynie

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie lekarze przeprowadzają dziś kilka operacji u niemowląt cierpiących na kraniosynostozatę – to wada wrodzona polegająca na przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych. Operacje wykonywane są nowatorską metodą ESAS.

Jak powiedziała Agnieszka Deoniziak z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, w tym tygodniu przeprowadzonych będzie 6 małoinwazyjnych operacji dzieci z kraniosynostozami. Zabiegi będą trwały 20-30 minut i ograniczą się do niewielkiego nacięcia, a blizna po zabiegu ukryta będzie pod włosami operowanych dzieci.

Kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na przedwczesnym zrośnięciu szwów czaszkowych. Może się tworzyć jeszcze przed narodzinami lub w pierwszych miesiącach po porodzie, podczas zrastania kości w czaszce dziecka. Jej następstwem jest najczęściej deformacja czaszki. Małoinwazyjne metody operacyjne pozwalają na wcześniejsze podjęcie leczenia dzieci, skracają czas operacji i znacznie zmniejszają ryzyko powikłań.

Zabiegi są przeprowadzone w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży kierowanej przez prof. dr. hab. Dawida Larysza.

Wykonujemy ten zabieg przy pomocy endoskopu, zmniejszamy cięcie przez  co zmniejszamy również uraz tkanek głowy i ryzyko krwawienia oraz innych powikłań śródoperacyjnych. Przede wszystkim zmniejszmy tak że czas zabiegu. Nie tylko rozcinamy kości czaszki, ale również implantujemy również zindywidualizowane sprężyny dystrakcyjne

– wyjaśnił.

Olsztyńska klinika jest obecnie na trzecim miejscu w Europie, po ośrodkach w Londynie i Paryżu, pod względem liczby operowanych dzieci metodą ESAS.

Olsztyńską klinikę odwiedzają rodzice z dziećmi z całej Polski, w tym Patryk Sęk z Gorzowa Wielkopolskiego, tata Oliwki.

Oliwia ma zarośnięty szew strzałkowy. Znaleźliśmy kontakt tutaj i do Centrum Zdrowia Dziecka, ale tam jak pani doktor zobaczyła czaszkę, to od razu powiedziała, że tu w Olsztynie będzie najlepsze miejsce żeby zoperować Oliwkę

– powiedział.

Każda operacja jest skrupulatnie zaplanowana, a lekarze wykorzystują wirtualną rozszerzoną rzeczywistość – mówi biomechanik, dr hab. inż. Arkadiusz Szarek.

Jest to coś fenomenalnego, bo możemy działać w bardzo szerokim zakresie. Nie traktujemy tego jako choroby,  tylko jako zespół chorób. Jest to diagnozowane pod kontem laryngologicznym, onkologicznym. W zależności od tej patologii jest szeroki zespół specjalistów. Dzięki temu efekty leczenia są bardzo dobre

–   mówił

Podczas operacji lekarze wykorzystują wirtualną rozszerzoną rzeczywistość. Olsztyńska klinika jest obecnie na trzecim miejscu w Europie, po ośrodkach w Londynie i Paryżu, pod względem liczby operowanych dzieci metodą ESAS.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Fot. WSSD w Olsztynie

Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak/B. Świerkowska-Chromy

Więcej w szpital dziecięcy, niemowlaki, Agnieszka Deoniziak
Szpital dziecięcy ma nowoczesną przychodnię. Pacjenci zauważą zmiany

- To miejsce na miarę XXI wieku - tak o wyremontowanych pomieszczeniach przychodni specjalistycznej szpitala dziecięcego w Olsztynie mówi dyrektor placówki - Krystyna Piskorz-Ogórek. Najpierw gruntowny...

Zamknij
RadioOlsztynTV