Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Porannych Pytaniach o rozszerzaniu NATO na wschód i ograniczeniach w wystawianiu recept

O możliwym członkostwie Ukrainy w NATO i limitach w wystawianiu recept rozmawiały w Porannych Pytań Radia Olsztyn parlamentarzystki z regionu. Gośćmi Marka Lewińskiego były Elżbieta Gelert i Bogusława Orzechowska.

We wtorek (11 lipca) kraje NATO uzgodniły ostateczną treść deklaracji w tej sprawie. W dokumencie znalazło się zdanie, że NATO zaprosi Ukrainę do członkostwa „gdy pozwolą na to warunki“.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert zauważyła, że prezydent Ukrainy wyjeżdżając z Wilna był bardzo niezadowolony.

Myślę, że była to reakcja chwili. Wszystkie państwa, a w szczególności Państwa NATO bardzo pomagają Ukrainie. W tej chwili uzgodniono pakiet w sprawie Ukrainy, gdzie przede wszystkim zwrócono uwagę na odbudowę sektora zbrojeniowego oraz na wsparcie w sprzęt medyczny

– dodała.

Zdaniem senator PiS Bogusławy Orzechowskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczył na to, że zostanie potraktowany w sposób specjalny.

W tej chwili Ukraina jest przykładem bohaterstwa, przykładem państwa, które walczy o swoją niezależność. Liczył na to, że będzie do NATO przyjęty. Zasady przyjęcia państw są traktowane dla wszystkich identycznie i nie ma wyłomu

– zaznaczyła.

Wczoraj kraje NATO uzgodniły ostateczną treść deklaracji w tej sprawie. W dokumencie znalazło się zdanie, że NATO zaprosi Ukrainę do członkostwa, „gdy pozwolą na to warunki“.

W Porannych Pytaniach rozmawiano także o ograniczeniach w wystawianiu recept. Część lekarzy sprzeciwia się limitom, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Od niedawna medycy mogą wystawić nie więcej niż 300 recept w ciągu 10 godzin pracy. Obie parlamentarzystki są związane ze służbą zdrowia.

Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej – na co dzień dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – zauważała następujący fakt:

Wydawałoby się to dziwne dla przeciętnego obywatela, że 300 recept na dzień to jest tak dużo, że jest to niemożliwe, ale tak naprawdę jest to możliwe. W pojedynczych przypadkach, albo w pojedynczych dniach miałam zgłoszenia, że np. w poniedziałki czy w piątki czasami brakuje już miejsca, lekarz jest już zablokowany i nie może wypisać recepty, bo blokuje się to automatycznie.

– powiedziała.

Z kolei Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości, która pracuje jako lekarz pediatra, twierdzi, że nie spotyka się z takimi trudnościami

Jeśli każda recepta zawierałaby po 5 leków, to praktycznie dotyczyłoby to 1500 leków. Wypisanie takiej ilości leków w ciągu dnia jest praktycznie niemożliwe. Mnie nie zdarzyła się sytuacja, żebym to przekroczyła

– dodała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski utrzymuje, że przyjęte ograniczenia już przynoszą efekty, bo większość prób przekroczenia limitu pochodzi z internetowych stron do zamawiania lekarstw.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

Więcej w Ukraina, Elżbieta Gelert, Szwecja, nato, Bogusława Orzechowska, recepty, limit
Strażacy ochotnicy z Ukrainy przyjechali do Olsztyna na szkolenie

Szkolenie ukraińskich strażaków ochotników z obwodu rówieńskiego rozpoczęło się w poniedziałek w Olsztynie. To projekt "Szkoląc ukraińskich strażaków – ratując ukraińskie życia”, dofinansowany w ramach konkursu...

Zamknij
RadioOlsztynTV