Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Gliński: należy usunąć pomnik poświęcony Armii Czerwonej


Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński utrzymał w mocy decyzję o rozbiórce pomnika poświęconego Armii Czerwonej, który znajduje się w centrum Olsztyna. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Prezydent Olsztyna zapowiedział odwołanie się.

Rozpoznając sprawę przeprowadzono dodatkowe postępowanie dowodowe sięgając m.in do opinii biegłego historyka – informuje rzeczniczka ministerstwa Anna Turowska.

Po przeprowadzeniu analizy akt sprawy i ze zgromadzonych dowodów minister kultury stwierdził, że wojewoda warmińsko-mazurski prawidłowo ustalił, że pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie symbolizuje komunizm i powinien być usunięty z przestrzeni publicznej.

00:00 / 00:00

Wojewoda nakazał usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej i wydał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Od tej decyzji odwołało się miasto Olsztyn. Minister kultury w sporze wojewoda-prezydent Olsztyna przyznał rację wojewodzie.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz potwierdził, że otrzymał dziś z Ministerstwa Kultury decyzję w sprawie pomnika obecnie nazywanego pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, a wcześniej – Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej.

Minister Piotr Gliński przypomniał, że pomnik ten wzniesiony został w celu upamiętnienia Armii Czerwonej i propaguje komunizm.

Na ocenę symboliki pomnika nie wpływa usunięcie sierpa i młota czy ustawienie tablicy informacyjnej. To, co na nim pozostało, jednoznacznie odsyła do okresu lat 40/50 XX w., przywołując propagandowe i niezgodne z prawdą i sprzeczne z racją stanu RP interpretacje przeszłości.

Zgodnie z Konstytucją, Rzeczpospolita Polska strzeże dziedzictwa narodowego m.in. poprzez pamięć o ofiarach i stratach narodu polskiego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, co stanowi ważny interes państwa.

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gmina Olsztyn już dwukrotnie odwoływała się od decyzji wojewody do ministerstwa. Najpierw wnioskując o wstrzymanie decyzji o rozbiórce, ostatnio o wstrzymanie nakazu rygoru jej wykonania. – Teraz prezydent zapoznaje się dokumentem – powiedziała rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz.

00:00 / 00:00

Decyzja ministerstwa kultury nie jest dla mnie zaskoczeniem (…) Podtrzymuję to, co mówiłem wcześniej: odwołamy się do sądu administracyjnego

– dodał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej stoi w centrum Olsztyna i składa się z dwóch wysokich pylonów – z tego powodu określa się do mianem „szubienic”. Jeden z pylonów przedstawia m.in. postać czerwonoarmisty, który na hełmie miał sierp i młot. Symbole te zostały skute z hełmu jesienią ubiegłego roku, ponieważ wojewoda podkreślał, że w ten sposób propagowany jest ustrój komunistyczny. Na drugim pomniku widnieją m.in. samolot i czołg.

Pierwotnie pomnik gloryfikował Armię Czerwoną, potem przemianowano go na pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Władze Olsztyna nie chcą się zgodzić na usunięcie pomnika, ponieważ jego twórcą był wybitny polski rzeźbiarz, więzień hitlerowskich obozów Xawery Dunikowski (osobiście Dunikowski wykuł twarz czerwonoarmisty). W ocenie władz miasta wokół pomnika powinno powstać muzeum przestrzegające przez totalitaryzmami.

 

Autor: K. Grabowska/J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko/B. Świerkowska-Chromy

Więcej w szubienice, Piotr Gliński
Artur Chojecki o strategicznym znaczeniu przekopu przez Mierzeję i usunięciu „szubienic”

Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma znaczenie strategiczne, co potwierdziły wojskowe manewry Zalew-23 – mówił w Porannych Pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, z którym rozmawiał Marek Lewiński....

Zamknij
RadioOlsztynTV