Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Historia w wirtualnym świecie. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości już dziś w Olsztynie
Virtual Reality, projekty gamingowe, technologia digital human czyli rzeczywiste osoby przeniesione do świata wirtualnego to założenia najnowszego projektu IPN Mobilny Przystanek Historia Przyszłości, którego premiera odbędzie się w piątek w Olsztynie.
To najnowszy projekt Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie przeszłość, historię Polski oraz nowe technologie, przyszłość. Jednym z zadań, jakie stawia sobie Instytut Pamięci Narodowej, jest przekazywanie historii Polski i zainteresowanie nią młodych ludzi. To do nich przede wszystkim skierowana jest ta inicjatywa
– powiedział naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz.
Wskazał, że właśnie taka forma połączenia historii z nowymi technologiami – Virtual Reality, projekty gamingowe, technologia digital human czyli rzeczywiste osoby przeniesione do świata wirtualnego – będzie atrakcyjna dla młodych odbiorców.
– Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to najnowszy projekt Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej – mówi dyrektor Magdalena Hajduk.
Nasi goście będą mogli zapoznać się nie tylko z „Grą Szyfrów”, ale również z aplikacją „Szybowcową ‘87” przybliżającą dzieje tajnej wrocławskiej drukarni Solidarności Walczącej. Ponadto odwiedzający będą mogli posłuchać wspomnień Andrzeja Gwiazdy oraz Krzysztofa Wyszkowskiego zebranych w ramach realizacji nowatorskiego projektu „Cyfrowi Bohaterowie”.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości zlokalizowany będzie na parkingu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Obitza 1, obok Wydziału Humanistycznego.
Inauguracja Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości odbędzie się w piątek, 12 maja, o godzinie 18. Wydarzenie wpisuje się w Noc Muzeów, dlatego stanowisko czynne będzie do godziny 1 w nocy. Pozostanie on w Olsztynie do 22 maja i będzie czynny w godzinach od 10 do 18. Kolejnymi przystankami na trasie będą Poznań oraz Gdańsk.
Autor: A. Libudzka (PAP)/D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M.Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- IPN szuka wolontariuszy. Mogą pomóc w tworzeniu bazy ofiar niemieckich zbrodni
- Prezentacja książki o ks. Popiełuszce. "Chciałem pokazać życie i odejść od schematu"
- Historie rodzinne Doroty Limontas i Andrzeja Małyszki. Posłuchaj audycji
- Kilkunastu opozycjonistów z regionu odebrało Krzyże Wolności i Solidarności