Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ustawa wiatrakowa i obrona dobrego imienia Jana Pawła II. Posłuchaj Porannych Pytań

Ustawa wiatrakowa i odległość w jakiej wiatraki będą mogły stać od zabudowań – to jedne z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Na naszej antenie dyskutowali o tym posłowie z regionu.

Przypomnijmy – Senat wprowadził poprawki do ustawy, które zakładają skrócenie minimalnego dystansu z 700 do 500 metrów. Takie założenia popiera Marcin Kulasek z Nowej Lewicy.

Lewica będzie głosowała za przyjęciem poprawek Senatu. Będzie oczekiwała podpisu pana prezydenta pod tą ustawą. Andrzej Duda powinien stać po stronie polskiej racji stanu, a racja stanu to bezpieczeństwo energetyczne i pieniądze z KPO.

Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości uznał za konieczne odrzucenie poprawek Senatu.

Proszę zamieszkać 500 m od postawionego wiatraka i zobaczymy, czy pan będzie taki chętny do tego, aby zmieniać tą ustawę.

Z ostatnich badań CBOS wynika, że ustalenie minimalnej odległości turbin od budynków mieszkalnych na 700 metrów popiera 49% dorosłych obywateli. 36% ankietowanych było przeciwnych takiej zmianie przepisów.

Ustawa broniąca dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejmowa uchwała broniąca „dobrego imienia św. Jana Pawła II” była jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Sejm ma przyjąć taki dokument jeszcze dzisiaj.

Poseł Nowej Lewicy i sekretarz generalny tej partii, stwierdził na naszej antenie, że „polskie społeczeństwo czeka wielka debata na temat bilansu działań Jana Pawła II”.

Czeka na to wiele lokalnych społeczności, które będą decydować, czy chcą, aby papież był nadal patronem szkół, szpitali, przedszkoli, które znajdują się w ich okolicy. Od tej dyskusji nie uciekniemy, nie zakończymy jej za pomocą żadnej debaty sejmowej.

– Nie dowierzam w to, co słyszę – mówił z kolei poseł PiS.

Dzisiaj św. Jan Paweł II jest ikoną w Polsce i podważanie jego świętości na prawdę nie przyniesie zysku politycznego Platformie Obywatelskiej i całej opozycji.

Rzecznik Episkopatu stwierdził w konkluzji dotyczącej telewizyjnego reportażu, że „ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły (…) wymaga dalszych badań archiwalnych”.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pożar budynku jednorodzinnego w Elblągu

Pożar budynku jednorodzinnego w Elblągu. Palił się dom przy ulicy Witkiewicza. O zdarzeniu mówi bryg. Krzysztof Koralkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Podano trzy prądy...

Zamknij
RadioOlsztynTV