Olsztyn, Elbląg, Ełk, Wojna na Ukrainie, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Szkoły w regionie przyjmują ukraińskich uczniów
Obecnie w Polsce jest ponad pół miliona ukraińskich uchodźców w wieku szkolnym. Do szkół zapisało się jak dotąd 11,5 tysiąca dzieci.
W Warmińsko-Mazurskiem przyjęto ponad 130 dzieci uchodźców. Są to zarówno uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i przedszkoli – w miastach i placówkach wiejskich.
– Kilkoro ukraińskich uczniów rozpoczęło naukę w Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynie – powiedziała jej dyrektor Anna Staryk:
W tej chwili mamy w naszej szkole 8 uczniów na różnych poziomach edukacyjnych – mam tu na myśli klasy 1-3 i 4-8. Najstarszy uczeń jest w klasie 7.
W miejskich przedszkolach przygotowano 500 miejsc dla dzieci z Ukrainy. Obecnie w placówkach jest dziesięcioro takich dzieci, czworo w przedszkolach niepublicznych.
W szkołach podstawowych w Olsztynie uczy się 80 nowych uczniów z Ukrainy, w szkole średniej – jeden. Kilkoro szuka szkoły wśród placówek zawodowych.
Mamy kłopot dotyczący ucznia, który nie może chodzić do zwykłej szkoły, czekamy na uregulowania dotyczące kształcenia specjalnego
– przyznała Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.
Troje dzieci uczy się również w szkole przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Dzieci te są bez rodziców, zostały objęte dodatkową opieką psychologiczną – przekazała Ewa Kaliszuk podczas konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu.
Powstaną oddziały przygotowawcze
Na razie dzieci ukraińskich uchodźców są przyjmowane do istniejących klas. W planach jest również tworzenie specjalnych klas przygotowawczych, gdzie asystentami nauczyciela będą mogli być nauczyciele z Ukrainy – wyjaśnił warmińsko-mazurski wicekurator oświaty, Wojciech Cybulski.
Będziemy zachęcali dyrektorów szkół i organy prowadzące, żeby tworzyć oddziały przygotowawcze, bo myślę, że to będzie z korzyścią i dla dzieci polskich, i dla dzieci ukraińskich. Samorządy na tworzenie tych oddziałów dostaną zwrot subwencji z budżetu państwa.
Pozytywnie o oddziałach przygotowawczych wypowiada się także dyrektor SP 30.
Utworzenie oddziałów przygotowawczych da możliwość po pierwsze systemowego wsparcia uczniów, również od strony językowej, a druga rzecz – da to możliwość przebywania tych uczniów w swoim gronie, na czas przygotowania językowego oraz do realizacji podstawy programowej, która obowiązuje u nas.
Minister edukacji Przemysław Czarnek powołał Radę do spraw Edukacji Uchodźców, która będzie analizowała sytuację uchodźców w polskich szkołach. Obecnie procedowany jest też projekt specustawy dotyczący m.in. edukacji uchodźców z Ukrainy. Od 1 marca działa też ogólnopolski program pomocy psychologiczno-pedagogicznej, na który przeznaczono 180 mln zł.
Autor: K. Kantor / M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Okrągły stół uczniowski. Młodzież mówiła o swoich oczekiwaniach i potrzebach
-
Wacław Radziwinowicz o Rosji i USA: to porozumienie silnych nad głowami słabych
-
Za złotówkę do teatru Jaracza. Skorzystają uczniowie najbardziej oddalonych szkół
-
Ferie na finiszu. W poniedziałek uczniowie z Warmii, Mazur i Podlasia wracają do szkół