Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Jak upamiętnić obóz jeniecki pod Olsztynkiem? O tym rozmawiano podczas spotkania online
Jak upamiętnić największy obóz jeniecki na Mazurach? O tym rozmawiano podczas spotkania online zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
Historycy i regionaliści dążą do uczczenia ofiar tego miejsca. W dyskusji wziął udział wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
Były różne propozycje, np. usypania kopca w tym miejscu. To był obóz wielkiego męczeństwa i pamiętajmy – cmentarze należy szanować
– wskazywał wicewojewoda Sadowski.
W okolicy Olsztynka w latach 1939-1945 przez obóz Stalag IB Hohenstein przeszło ok. 400 tysięcy jeńców wojennych różnych narodowości. Największe grupy stanowili jeńcy polscy, radzieccy, francuscy i włoscy. Oblicza się, iż pochowano tam 55 tysięcy jeńców w ponad 500 mogiłach. Dziś po obozie niemal nie ma śladu, a historycy i regionaliści dążą do tego, by w tym miejscu było upamiętnienie obozu – podkreślał historyk, autor książki poświęconej obozowi w Hohenstein Bogumił Kuźniewski:
Prowadzimy starania od wielu lat, aby to miejsce, szczególnie ważne dla naszego województwa, upamiętnić. Obóz był zlokalizowany koło Olsztynka, w miejscowości Królikowo, ale otrzymał nazwę pochodzącą od Olsztynka, czyli Stalag IB Hohenstein
– mówił Bogumił Kuźniewski.
10 lat temu podczas prac przy budowie drogi ekspresowej S7 na terenie wsi Królikowo natrafiono na ślady obozu. Eksponaty z badań są udostępnione i przechowywane w Multimedialnym Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB I Historii Olsztynka.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski