Zbigniew Chojnowski
Zbigniew Chojnowski – poeta, prozaik, krytyk literacki, historyk literatury, antologista, nauczyciel akademicki. Absolwent filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Profesor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa.
Od 2019 zasiada w Radzie Uczelni UWM. Zadebiutował tomem Śniardwy (1993). Wydał 10 książek poetyckich, z których każda była komentowana w przestrzeni ogólnopolskiej. W lipcu 1998 r. w Dreźnie otrzymał nagrodę dla „wybitnych talentów liryki polskiej”, a w 2002 Nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach.
Jego wiersze weszły do wielu prestiżowych antologii poezji i zostały przełożone na języki obce: niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, litewski, macedoński, bułgarski. Cztery zbiory wierszy Chojnowskiego przetłumaczono na język czeski. Liryki tego poety są kanwą albumów fotograficznych przedstawiających krajobrazy Warmii i Mazur. Jest autorem 15 monografii, opracował 10 antologii literackich. Ogłosił ponad 600 publikacji o literaturze dwudziestowiecznej i najnowszej, oraz piśmiennictwie mazurskim XIX i XX wieku.
W Polsce uchodzi za jednego z czołowych krytyków literackich w zakresie poezji i jednego z ważniejszych przedstawicieli nurtu badań, określanych mianem nowego regionalizmu. W 2016 był promotorem w przewodzie nadania przez Senat UWM Erwinowi Krukowi tytułu doktora honoris causa. W latach 1990–2002 współtworzył Wspólnotę Kulturową „Borussia”, a w okresie 1996-2005 był prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zasiada w radach programowych czasopism. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.
Z prof. Zbigniewem Chojnowskim rozmawiała Anna Minkiewicz-Zaremba.
Cykl audycji Ludzie Kultury Warmii i Mazur powstał przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.