Bliższe Spotkania – 01.05.2020
Święto pracy, majowy weekend, koronawirus – hejt oraz problemy związane z epidemią to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska.
Dziś 1 maja, Święto Pracy – święto państwowe obchodzone w Polsce od 1950 roku. Dla wielu osób to okazja do zwrócenia uwagi na problem bezrobocia, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy. Dziś, kiedy kraje na całym świecie stają twarzą w twarz z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa święto to zyskuje nowy wymiar.
Dziś pracujemy jak możemy i gdzie możemy. Od kilku tygodni Aleksandra Zinkiewicz, olsztyńska fotografka ze Studia Fotografii Portret dokumentuje jak się to odbywa.
Posłuchaj rozmowy
1 maja to dla wielu także początek wielkiej majówki. W związku z epidemią inaczej niż w latach ubiegłych będziemy spędzać ten czas, ale zgodnie z prawem nad akwenami wodnymi mogą pojawić się wędkarze. Nad wodę wybrał się także Robert Lesiński.
Posłuchaj rozmowy
Mamy epidemię koronawirusa. Na pierwszej linii frontu walczą medycy, narażając siebie i swoich bliskich na zakażenie. Były brawa i podziękowania za ich ciężką i ofiarną pracę – jednak podziw i uznanie dla medyków nie trwały zbyt długo. Teraz nasi bohaterowie coraz częściej stają się ofiarami hejtu i szykan.
Czy na Warmii i Mazurach medycy stają się także ofiarami hejtu mówił Krzysztof Jurołajć, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, na co dzień czynny ratownik.
Posłuchaj rozmowy
Przy okazji rozmowy Krzysztof Jurołajć pozdrowił pana Jacka z Chorzel, który jest wiernym słuchaczem Radia Olsztyn.
Pozdrowienia
Skąd się bierze hejt wobec ratowników medycznych wyjaśniała Elżbieta Smolińska, psycholog na co dzień pracująca z medykami.
P0słuchaj rozmowy
Hejt nie omija także policjantów. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie mówił mł. asp. Tomasz Markowski p.o. Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
Od kilku tygodni mierzymy się nie tylko z samym wirusem, ale także z różnymi problemami, jakie w wyniku epidemii wystąpiły. Jednym z takich problemów są zamknięte przedszkola i żłobki. Opiekę nad dziećmi przejęli rodzice w domu. Okazuje się, że o ile publiczne placówki opłaty comiesięczne zawiesiły, to w prywatnych placówkach nie jest to już takie oczywiste . Rodzice, którzy podpisali umowy zobowiązani byli do wnoszenia takich opłat na czas.
Jak rozmawiać z osobami prowadzącymi takie placówki i jak znaleźć kompromis dotyczący opłat radziła Jadwiga Urbańska – rzecznik praw konsumenta w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
W najbliższym czasie nie odbędą się także zaplanowane wcześniej przyjęcia komunijne. -Jadwiga Urbańska wyjaśnia co z zaliczkami i opłaconymi zadatkami.