Myślał, że rozmawia z bratową i przesłał dwa kody blik. Z konta mężczyzny zniknęły 2 tysiące
Dwa tysiące złotych stracił mieszkaniec Elbląga, który padł ofiarą oszustwa „na blika”. Poprzez jeden z popularnych komunikatorów społecznościowych pokrzywdzony dostał wiadomość od oszusta, który podszył się pod jego bratową.
Pokrzywdzony był przekonany, że koresponduje z bratową i gdy padła prośba o pilną pomoc finansową i przesłał dwa kody blik. Oszust natychmiast je zrealizował, a z konta pokrzywdzonego zniknęły 2 tysiące złotych.
Policjanci ostrzegają, że oszuści kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą o podanie kodu blik. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Oszuści podszywają się również pod różnego rodzaju instytucje, oferujące np. pomoc w odzyskaniu pieniędzy.
Policjanci informują też, że przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy.
Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:
– należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (np. zalogowanie wymaga potwierdzenia),
– zawsze warto potwierdzić tożsamość znajomych, którzy piszą do nas przez komunikator (najlepiej zadzwonić do tej osoby),
– zawsze trzeba sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
– pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
– pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania,
– nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
– oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Autor: P. Kapiszen/KMP Elbląg
Redakcja: A. Chmielewska