Jakie problemy stoją przed polską chirurgią? Specjaliści z całego kraju zjechali się do Olsztyna.
Braki kadrowe, starzenie się społeczeństwa, czy wdrażanie Krajowej Sieci Onkologicznej – to tylko niektóre problemy omawiane przez chirurgów z całej Polski. W Olsztynie odbywa się 4. już Ogólnopolska Konferencja Ordynatorów i Kierowników Klinik Chirurgii Ogólnej.
Dwudniowe spotkanie podzielone jest na kilka paneli. Jednym z problemów toczących tę dziedzinę medycyny są braki kadrowe, co szczególnie widoczne jest w naszym województwie. Oddziały chirurgiczne w małych szpitalach zamykane są właśnie z tego względu. Zdaniem prof. Marka Jackowskiego, prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich, rozwiązaniem tego problemu jest konsolidacja lekarzy-chirurgów w większych ośrodkach.
Innym problemem jest chirurgia wieku podeszłego, co wynika ze starzenia się społeczeństwa. I kolejny, ale najważniejszy problem to funkcjonowanie chirurgii ogólnej w nowo tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej. Zdaniem prof. Grzegorza Wallnera, Krajowego Konsultanta w dziedzinie Chirurgii Ogólnej, konieczna jest zmiana finansowania ze względu na nieprawidłową refundację kosztów leczenia.
Chirurdzy ogólni i onkologiczni to lekarze, którzy najwięcej mają do czynienia z pacjentami chorymi na raka. W Ministerstwie Zdrowia powstaje Narodowa Strategia Onkologiczna. Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju notuje się rocznie około 160 tysięcy zachorowań na nie, z czego aż 100 tysięcy pacjentów rocznie umiera. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 15-20 lat wzrośnie ona dwukrotnie.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio