100 lat temu ustanowiono polskiego złotego. „Kiedyś nasza waluta miała równowartość franka szwajcarskiego”
Dokładnie sto lat temu, 28 lutego 1919 Sejm Ustawodawczy ustanowił „złotego” nową polską jednostkę pieniężną. Narodowy Bank Polski wspólnie z olsztyńskim Uniwersytetem Nowoczesnego Obywatela prowadzą kampanię pod hasłem „100-lecie złotówki Oszczędzanie się opłaca!”.
To program edukacyjny skierowany głównie do dzieci, tak aby potrafiły świadomie uczestniczyć w budżecie domowym i dobrze zarządzać swoimi oszczędnościami – mówi dyrektor banku NBP w Olsztynie Hanna Błońska:
Staramy się zaszczepiać w nich wartość pieniądza i uczyć oszczędzania. Nie zawsze taką wiedzę dzieci wynoszą z domu. Opowiadamy też o złotówce, pokazujemy prezentacje, gdzie dzieci same mogą tworzyć banknoty.
Uczestnicy programu spotkali się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, a wicewojewoda Sławomir Sadowski podkreślał ważność setnej rocznicy polskiej waluty:
Podkreślamy rolę Grabskiego, premiera i ministra skarbu, który przeprowadził reformę. Kiedyś złoty był bardzo mocną walutą, miał wartość franka szwajcarskiego. To był wielki sukces.
Program „100-lecie złotówki-Oszczędzanie się opłaca” ,będzie trwał przez cały rok.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio
Fot. K. Olszewski