Zbiory zbóż podstawowych niższe niż w ubiegłym roku
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami będą o ok. 14% mniejsze od ubiegłorocznych i wyniosą 24 mln ton – podał we wstępnych szacunkach Główny Urząd Statystyczny.
GUS ocenił zbiory rzepaku i rzepiku na ponad 2,2 mln ton, tj. o około 16% mniej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,2 mln ton, tj. o blisko 8% mniej od roku poprzedniego.
Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln ton, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln ton, tj. o ponad 25% więcej od zbiorów 2017 r.
– podał urząd statystyczny.
Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej miały przede wszystkim bardzo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu, które przy niewielkich opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia gruntu i szybkiego dojrzewania zbóż oraz rzepaku i rzepiku, ograniczając jednocześnie ich potencjał produkcyjny. Do tego doszły lokalnie występujące w lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem.
Dwie pierwsze dekady czerwca charakteryzowały się wyjątkowo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem, znacznie przekraczając normy wieloletnie, przy jednocześnie niskich w tym okresie opadach atmosferycznych.
Przyspieszone dojrzewanie zbóż ozimych i jarych w czerwcu przebiegało w warunkach znacznego przesuszenia gleby. Stan wielu upraw (szczególnie zbóż jarych), zwłaszcza na glebach słabszych, uległ w czerwcu pogorszeniu.
Żniwa (głównie jęczmienia ozimego) rozpoczęto już w trzeciej dekadzie czerwca. Zostały one jednak przerwane wskutek opadów deszczu. Dalszy przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na wielkość i jakość uzyskanych zbiorów
– podsumował GUS.
Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio