Dziś obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. Prof. Zbigniew Endler: Niestety turyści śmiecą na całym świecie
Dziś w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1972 roku.
Gościem Izabeli Malewskiej był ekolog, prof. Zbigniew Endler.
I. Malewska: Pierwsze wiosenne dni zachęciły nas do rekreacji np. na wodzie. Niestety, nie zawsze pozostawiamy po sobie porządek.
Z. Endler: Tak, to prawda. Jest to smutny obraz, natomiast turyści śmiecą na całym świecie. Spójrzmy na to, co dzieje się na Seszelach, na słynnym Bali, Sycylii, Sardynii czy Ibizie. Czasem budzi to przerażenie, ale wszyscy sprzątają – jest za to odpowiedzialna specjalna ekipa. Niestety my zapomnieliśmy o części sprzątającej – bardzo często turyści mają do dyspozycji jeden pojemnik, który w połowie dnia jest przepełniony. Po drugie, kwestia odbierania biomasy czy plastiku to też kwestia nierozwiązana przez wiele gmin. Kłania się tutaj cały system odbioru odpadów.
I. Malewska: Chcemy wypoczywać nad wodą, ale również chcemy wypoczywać na czystym piasku, pływać w czystej wodzie, gdzie nie leżą np. pobite butelki. To jednak wszystko sprowadza się do naszej kultury?
Z. Endler: Tak. Jestem przerażony kiedy obserwuję młodych, wykształconych ludzi, którzy np. niedopałek papierosa wciskają w piasek. Zdarza się, że plastikowe kubeczki również wyrzucane są w piasek. Przed lat prowadziłem ze studentami badania – okazało się, że 30% słynnego nadmorskiego piasku, to są granulki plastikowe, pięknie roztarte przez ruchy wody morza. I tak jest wszędzie w tej chwili. To jest przerażające. Plastik jest wszechobecny w różnych postaciach plus dodatkowo to, co jest w butelce.
I. Malewska: Jak długo kubeczek czy papieros będzie się rozkładał?
Z. Endler:Współczesny papieros rozkłada się około 12 lat, czyli jest to przerażająca wizja. Po nas przyjdą następni turyści np. z dzieckiem, które rozkopuje ten piasek i znajduje te niedopałki masowo. Patyczki, które Unia chce zakazać, czy też kubeczki rozkładają się w okresie od 200 do 400 lat.
Posłuchaj rozmowy ze Zbigniewem Endlerem.
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej świętuje w tym roku swoje 25-lecie. O tym, co udało się przez ten czas zrobić w województwie warmińsko – mazurskim opowiada Beata Kowalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz miłośniczka wycieczek rowerowych.
Posłuchaj rozmowy z Beatą Kowalską.
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska