Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Około 70% podatników z Warmii i Mazur już się rozliczyło z fiskusem

Fot. Fotolia.com

W tym roku rozliczenie roczne należy złożyć do 30 kwietnia. Jeżeli nie chcemy sami wypełnić deklaracji PIT, może to za nas zrobić Urząd Skarbowy. Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, musimy do 16 kwietnia 2018 r., wypełnić i wysłać elektronicznie Wniosek PIT-WZ.

Renata Kostowska – Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

I. Malewska: Proszę powiedzieć, jak wielu podatników z Warmii i Mazur rozliczyło się już z fiskusem?

R. Kostowska: Około 70% naszych podatników już ten obowiązek wykonało. To jest dobry wynik. Mamy więcej elektronicznych zeznań. W samych Olsztynie 6 tysięcy, ale ciągle 50% osób, które mogłyby rozliczyć się elektronicznie z tego nie korzysta. Cały czas przekonujemy do tej formy, nakłaniamy, zapraszamy, żeby każdy mógł się przekonać. To jest zdecydowanie łatwiejsze.

K. Kaszubski: Najłatwiejszy to jest PIT-WZ, gdzie właściwie nic nie trzeba zrobić. Trzeba zgłosić tylko chęć rozliczenia, nic więcej. Robi to z nas Urząd Skarbowy.

R. Kostowska: Zgadza się. Musimy pamiętać, że PIT-WZ to nie jest nasze zeznanie, tylko to jest nasz wniosek do urzędu skarbowego, w którym zaznaczamy sposób opodatkowania – indywidualnie, z małżonkiem czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Podajemy tylko te dane, których urząd nie posiada. Jeżeli chcemy skorzystać z odliczenia na rzecz organizacji pożytku publicznego, czy chcemy skorzystać z jakiejś ulgi, czy mamy dzieci, to taką deklarację musimy złożyć. We wniosku nie wpisujemy żadnych kwot, nic nie musimy obliczać, odliczać. To jest zdecydowanie najprostsza forma rozliczenia.

I. Malewska: W tej chwili jak długo podatnicy czekają na zwrot podatku?

R. Kostowska: Reguła jest taka, jeżeli składamy elektronicznie, ten zwrot jest szybszy. Natomiast jeżeli rozliczamy się papierowo, to zanim to zostanie wprowadzone do systemu, zanim zostanie przed ten system przetworzone musimy poczekać dłużej, nawet do trzech miesięcy. Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji.

Od dziś w całym kraju Ministerstwo Finansów we współpracy z urzędami skarbowymi organizuje akcje w galeriach handlowych. Na Warmii i Mazurach urzędnicy skarbówki będą dyżurować w galeriach w Elblągu, Ełku, Bartoszycach, Ostródzie, Iławie i Olsztynie.

Dziś i jutro w dwóch olsztyńskich galeriach przy ulicy Sikorskiego i Krasickiego od godziny 12 do 20 urzędnicy pomogą przy wysyłaniu zeznań elektronicznych.

Posłuchaj rozmowy z Renatą Kostowską

– Nieznajomość prawa szkodzi, a nieznajomość prawa podatkowego niestety kosztuje – o zmianach w prawie podatkowym i z jakich ulg mogą skorzystać osoby niepełnosprawne mówił w Bliższych spotkaniach Tomasz Kaczyński, przewodniczący Zarządu Krajowej Izby Doradców Podatkowych Oddział Warmińsko – Mazurski.

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Kaczyńskim

Z roku na rok coraz więcej podatników przekazuje 1% na organizacje pożytku publicznego. Według stanu na dzień 15 września 2017 r. łączna kwota 1% należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2016 r. wyniosła 660,2 mln zł.

Mieszkańcy Warmii i Mazur na ten cel przekazali ponad 17 milionów złotych. Najczęściej obdarowywane są fundacje, które są najbardziej znane, które najczęściej pojawiają się w ogólnopolskich mediach. Lokalne fundacje są na trzecim – czwartym miejscu i otrzymały około 4,5 miliona złotych.

Jacek Pietrasiuk – ratownik PCK, wolontariusz, członek grupy pomocy humanitarnej Olsztyn był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Rozmawiamy o przekazywaniu 1% między innymi na Polski Czerwony Krzyż. To nie są oszałamiające kwoty, które trafiają do PCK na Warmii i Mazurach?

J. Pietrasiuk: Nie, nie są. Do naszego województwa trafia 40 tysięcy złotych.

K. Kaszubski: Jak to się ma do całego budżetu PCK na Warmii i Mazurach?

J. Pietrasiuk: To jest kropla w morzu potrzeb. Jest to ułamek pieniędzy, których potrzebujemy.

I. Malewska: Czy możemy powiedzieć na co te pieniądze są przeznaczane?

J. Pietrasiuk: Prawie połowa tej kwoty jest przeznaczana na sprzęt rehabilitacyjny. Przede wszystkim są to materace przeciwodleżynowe, chodziki, wózki inwalidzkie, nawet kule. Mówimy o takim sprzęcie, który z punktu widzenia Olsztyna, Elbląga czy Ełku jest w miarę dostępny. Ale na wsiach, w biedniejszych rejonach są osoby, które potrzebują tego sprzętu na jakiś określony czas – na miesiąc, dwa, czasami nawet na 2 lata. Nie ma sensu kupować sprzętu, bo są to olbrzymie pieniądze.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Pietrasiukiem

Jedną z takich organizacji, którym możemy przekazać swój 1 %, jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals. Fundusze otrzymane z 1% stanowią 4/5 wszystkich pieniędzy na działalność Animalsów.

Na co są przeznaczane? Mówiła Joanna Konrad z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals, inspektorat w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Joanną Konrad

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Podbielska

Więcej w PIT
Ostatnie dni na wysłanie Jednolitych Plików Kontrolnych

Fiskus szykuje się na ostatnie dni wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych. To ewidencja sprzedaży i zakupów dla płatników VAT. Od tego roku obowiązek wysyłania plików mają także...

Zamknij
RadioOlsztynTV