Aktualności
Post, modlitwa i jałmużna. To według kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się Wielkiego Postu
Wielki Post został ustanowiony na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa na pustyni.
- Jałmużna
Ksiądz Bartłomiej Matczak, liturgista z Kurii Warmińskiej podkreśla, że jałmużna nie powinna kojarzyć się tylko z wrzucaniem pieniędzy do puszki i uczestnictwem w akcjach charytatywnych.
Jesteśmy w stanie uczestniczyć w akcjach, a z drugiej strony mamy sąsiada, któremu nie ma kto zrobić zakupów, a jest starszy, schorowany, czy po prostu nie ma go kto odwiedzić. Jałmużna to nie tylko dawanie, ale to także obecność. Może właśnie chodzi o tę jałmużnę dawaną w skrytości, co wiąże się z tym postem. Nie trąbimy, nie robimy wielkich akcji, ale dostrzegamy tych ludzi, którzy są obok nas i potrzebują naszej życzliwości, pomocy, zwykłej obecności.
- Pokuta
W Wielkim Poście pokuta ma przygotować wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Podczas mszy kapłani posypują głowy wiernych popiołem wypowiadając przy tym słowa; „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię„. Popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
- Post
W Środę Popielcową katolików, od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia, obowiązuje post ścisły. W ciągu dnia mają się ograniczyć wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Ponadto wszyscy powyżej 14. roku życia mają powstrzymać się od jedzenia mięsa. Nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w mszy – choć nie powinno się z niej rezygnować bez ważnej przyczyny.
W Wielkim Poście kapłani używają szat liturgicznych koloru fioletowego, a w czasie mszy nie śpiewa się „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu„. Wielki Post ma też swoje nabożeństwa, podczas, których wierni rozważają mękę Chrystusa to: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.